Aktywna Szkoła MultiSport
Stosując się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia i my #zostajemywdomu! W związku z zaistniałą sytuacją, podjęliśmy decyzję o przeniesieniu Rundy II Turnieju ASM na jesień.
Pogromcy Bezruchu zadbają w tym czasie o to, żeby najbliższe dni mijały Wam aktywnie - bez wychodzenia z domu! Szczegóły już niebawem. Trzymajcie się zdrowo i... aktywnie!
Zespół ASM
Jadłospis dla najmłodszych na zimowe dni
Zapraszamy do przeczytania artykułu pod tym LINKIEM.
Dowiedzcie się więcej o konkursie, w którym brał udział projekt Aktywne Szkoły MultiSport! Materiał dostępny TUTAJ!
Wyzwanie pogromców bezruchu
Obejrzyjcie film pod Linkiem!
Różnorodne formy ruchu a rozwój dziecka w wieku
szkolnym
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem dotyczącym rozwoju dziecka!
Artykuł dostępny TUTAJ!
Kliknij, aby rozwinąć
Europejski Dzień Sportu Szkolnego
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 biorą udział w programie „Aktywne Szkoły MultiSport”. W jego ramach zorganizowali akcję promowania aktywności ruchowej i zdrowego stylu życia z okazji Europejskiego Dnia Sportu Szkolnego.
Liderami akcji były nauczycielki SP 1: Marzena Świedzińska, Barbara Jaroszkiewicz, Grażyna Duda i Lilianna Kuczyńska.
Europejski Dzień Sportu Szkolnego zachęcał do wspólnej zabawy i aktywności
fizycznej nie tylko na lekcjach wychowania fizycznego.
W programie szkolnych obchodów Europejskiego Dnia Sportu Szkolnego znalazły się
następujące propozycje dla uczniów i nauczycieli:
• aerobik, zumba, joga,
• bieg po zdrowie,
• siłownia plenerowa,
• jazda rowerem,
• tańce harcerskie, np. „belgijka”.
Zajęcia prowadzone były przez instruktorki #MOSiR #BarbaraSiwek #MilenaKozłowska, nauczycieli i harcerki. Każdy mógł znaleźć dla siebie interesującą go formę aktywności i przez minimum 120 minut uczestniczyć w zajęciach ruchowych. W akcji wzięli udział uczniowie od klas pierwszych po ósme (w ilości 650 i 35 nauczycieli).
Uczniowie entuzjastycznie zareagowali na możliwość zabawy. Dopisywał im dobry humor i świadomość potrzeby ruchu. Zachęcali przechodzących lub jadących na rowerach dorosłych spoza szkoły, aby się do nich przyłączyli. Zajęcia pokazały, że każdy, nawet ten, kto nie lubi lekcji wychowania fizycznego, może aktywnie wypoczywać i dobrze się przy tym bawić.
Filmy z wydarzenia dostępne na Facebook'u.
Już 23 września rozpocznie się Europejski Tydzień Sportu (ETS). To piąta odsłona międzynarodowego święta aktywności fizycznej, którego koronnym wydarzeniem jest Europejski Dzień Sportu Szkolnego (ESSD). Po raz kolejny w obchody włączą się Aktywne Szkoły MultiSport.
W ubiegłym roku w ESSD wzięło udział blisko 2,5 mln uczniów z ponad 30 krajów Europy, Ameryki Południowej i Azji!
Europejski Dzień Sportu Szkolnego zachęca do wspólnej zabawy i promocji aktywności fizycznej. Ruch jest ważny nie tylko na lekcjach wychowania fizycznego, ale także w salach matematyki
, języka polskiego, czy geografii, dlatego nie może Was zabraknąć!Więcej informacji znajdziecie na
www.essd.eu/pl/.European School Sport Day
ISCA - International Sport and Culture Association
Zwolnienie z W-Fu
Przeczytajcie z jakimi zagrożeniami wiąże się nieuzasadnione zwalnianie dzieci z zajęć wychowania fizycznego. Materiał dostępny TUTAJ.
Piknik rodzinny w Narodowy Dzień Sportu
Artykuł znajdziecie TUTAJ.
Dzieci potrzebują odrobiny wolności
Zapraszamy do lektury!
Pływanie dla dzieci
Zapoznajcie się z artykułem o tytule
"Dlaczego
wysłać dziecko na basen?"
Czego się Jaś za młodu nauczy…
Przy okazji Programu Aktywne Szkoły MultiSport wiele mówimy i piszemy o zasadach zdrowego żywienia i konieczności aktywnego spędzania czasu wolnego. Jednak wiedza to jedno, a wykonanie drugie. Chcąc pomóc naszym dzieciom zdrowo się rozwijać, należy wyrobić w nich odpowiednie nawyki. Jak to zrobić? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów, które warto wykorzystać szczególnie w okresie wakacyjnym, gdy spędzamy z dziećmi więcej czasu.
Choć wiemy, że nie powinno się przekraczać dozwolonej prędkości na drodze, robimy to niemal każdego dnia — bo tak szybciej, wygodniej, bo co złego może się stać… Podobnie jest u najmłodszych. Sama wiedza o tym, że batoniki, chipsy czy słodzone/gazowane napoje nie są niczym zdrowym, a ruch jest niezbędny do prawidłowego rozwoju organizmu, nie wystarczy. Aby naprawdę pomóc naszym dzieciom, musimy wyrobić w nich odpowiednie nawyki.
Nie ma jednego, złotego środka czy magicznej sztuczki, która nauczyłaby dzieci prawidłowych postaw i zachowań. Jest jednak coś, co potrafi bardzo mocno zbliżyć nas do upragnionego celu — nasza konsekwencja. Jeśli naprawdę chcesz wyrobić w dziecku nawyk, musisz poświęcić na to czas i energię. To nie jest jednorazowy zabieg, a długotrwały proces, którego rezultaty należy nieustannie monitorować.
W procesie budowania nawyku niezwykle istotna jest cierpliwość rodzica. Niepożądane zachowanie dziecka nie powinno wywoływać złości, ale chęć włożenia jeszcze większej pracy. Z dzieckiem należy przede wszystkim rozmawiać i używać przy tym prostych słów. Pomóż mu lepiej zrozumieć, czego wymagasz, a także pojąć cel spodziewanego postępowania. Nie karć! Stosowanie zachęty jest dużo skuteczniejszą metodą i w przeciwieństwie do karcenia, nie wywołuje w dziecku negatywnych skojarzeń, mogących prowadzić do buntu i zachowania przeciwnego do oczekiwanego. Warto również pamiętać, że chcąc wymagać od dziecka, musimy wymagać od siebie. Zachęcanie do zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej będzie wtedy skuteczniejsze.
Pamiętajcie, że im wcześniej zaczniecie kształtować w dziecku prawidłowe postawy, tym łatwiej przyjdzie mu je przyjąć jako naturalne. Jeśli jednak nieco przegapiliście odpowiedni moment, nie próbujcie nadrobić czasu zbyt dużą liczbą poleceń. Nad nawykami należy pracować pojedynczo lub mniejszymi partiami — tak, żeby w nadmiarze wymagań nie pogubiło się zarówno dziecko, jak i my sami. Warto więc na początku przemyśleć, które z nawyków byłyby dla naszego dziecka najkorzystniejsze, i zacząć właśnie od nich.
Natura dba o kondycje naszych głów
Istnieje wyraźna zależność pomiędzy czasem spędzonym na świeżym powietrzu w dzieciństwie a zdrowiem psychicznym w wieku dorosłym!
Ostatnie badania przeprowadzone w Instytucie Zdrowia Globalnego w Barcelonie wskazują na realny związek kontaktu z przyrodą w dzieciństwie a zdrowiem psychicznym w dorosłości. Okazuje się, że dzieci które aktywnie spędzały dzieciństwo wśród natury, w swoim dorosłym życiu będą przejawiać mniejszy poziom niepokoju, rozdrażnienia, stresu, czy zmęczenia w codziennym życiu. Aktywnie spędzony czas zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji, stanów lękowych czy fobii w przyszłości. Według badań, ta zależność będzie się utrzymywać, nawet gdy z biegiem lat nasze doświadczenia z matką naturą staną się nieco bardziej ograniczone.
Zdaniem ekspertów z ewolucyjnego punktu widzenia, nasze mózgi nie są jeszcze gotowe na ciągłe funkcjonowanie w miastach, co może powodować różnego rodzaju napięcia wpływające na naszą aktualną i przyszłą kondycję psychiczną. Istnieją zatem wiarygodne dowody na to, że nasze głowy czują znacznie lepiej pośród otwartych, zielonych przestrzeni niż zorganizowanych i ciasnych (ulic) miast.
Ważne jest także, że osoby, które cieszyły się czasem spędzonym na świeżym powietrzu w dzieciństwie bardziej doceniają znaczenie przyrody w ich przyszłym życiu i przekazują te wartości najbliższym, przyczyniając się do ich prawidłowego funkcjonowania i rozwoju.
Korzystajmy zatem z tego co oferuje nam matka natura i dajmy od czasu do czasu odetchnąć naszemu centrum dowodzenia.
Aktywna pocztówka
Gotowi na wakacyjne wyzwanie Aktywnych Szkół MultiSport? Gdziekolwiek spędzacie wakacje, spędźcie je aktywnie! Pamiętajcie, że Złe Zło nie bierze urlopu i czai się, by wykraść Wasze cenne energiony. Nie możecie mu na to pozwolić!
Biegacie, pływacie, a może spacerujecie z psem? Wyślijcie nam aktywną pocztówkę i powiedzcie, jak się ruszacie.
Jeśli chcecie dowiedzieć się, czy pocztówka dotarła, śledźcie profil Pogromców Bezruchu na Instagramie.
MOVE Week (Tydzień Ruchu) to ogólnoeuropejska inicjatywa promująca ruch i zdrowy tryb życia. Tydzień Ruchu to integralna część kampanii NowWeMOVE, a jej celem jest 100 milionów więcej aktywnych fizycznie Europejczyków do 2020 roku. Od 27 maja do 2 czerwca, w ramach Tygodnia Ruchu na terenie całej Europy odbywać się będą wydarzenia sportowe promujące korzyści wynikające z regularnej aktywności fizycznej. W ramach programu Aktywne Szkoły MultiSport podjęliśmy wyzwanie europejskiego Tygodnia Ruchu (MOVE Week). W środę 28 maja 2019 r. blisko 250 osób z naszej szkoły, w tym uczniowie i nauczyciele, wzięło udział we wspólnym tańcu. Dziękujemy raz jeszcze wszystkim uczestnikom! Sami zobaczcie jak dobrze się bawiliśmy!
Obejrzyjcie film z Waszym tańcem!
Turniej Aktywnych Szkół MultiSport
W dniach 10, 13 i 14 maja w Szkole Podstawowej nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej odbywała się 1. runda Turnieju Aktywnych Szkół MultiSport. Uczniowie wzięli udział w interaktywnej formule testów sprawnościowych EuroFit+, wykorzystującej techniki multimedialne. W ramach zajęć wykonywali ćwiczenia, tj.: próba równowagi, zwis na drążku i skok w dal z miejsca.
Szczególną rolę w turnieju odgrywa rozgrzewka. Jest ona kluczowym elementem
każdej dyscypliny sportowej. To właśnie podczas rozgrzewki następuje budowanie
drużyny i przygotowywanie planu treningowego.
Ważne jest to, że w 1. rundzie turnieju dzieci rywalizują jako grupa, na
poziomie klasy i szkoły. Nie rywalizują indywidualnie. Jedynym indywidualnym
wyzwaniem jest próba poprawy w rundzie 2. uzyskanego wcześniej przez siebie
wyniku.
Kiedy runda 1. zostanie zakończona, zespół złożony z trenerów przekazuje
nauczycielom, rodzicom oraz uczniom zestaw zaleceń, do których ci powinni
stosować się w okresie pomiędzy testami. Następnie zespół ten opuszcza szkołę na
rok.
Okres 12 miesięcy pomiędzy rundą 1. a 2., to czas przeznaczony na treningi
drużynowe. Chodzi o to, aby zrealizować cele, które zostały wypracowane jeszcze
na etapie rozgrzewki. W tym czasie dąży się także do wdrożenia zaleceń z 1.
rundy. Niezwykle ważnym celem jest zwiększenie codziennej aktywności fizycznej
uczniów.
Ważny jest także okres wakacji. Dzieci, które biorą udział w turnieju, będą
wtedy zdobywać kolejne punkty dla swojej szkoły, wykonując zadania przygotowane
w ramach misji wakacyjnych.
W 2. rundzie uczestnicy mają okazję zmierzyć się nie tylko z innymi szkołami.
Starają się także poprawić osiągnięte wcześniej wyniki.
Zespół Aktywnych Szkół MultiSport wraca bowiem do szkół w kolejności
odpowiadającej rundzie 1., i sprawdza, jakie postępy osiągnęli uczniowie.
Ponownie przeprowadzane są testy sprawnościowe.
Do finału dotrą wszystkie drużyny, które zmierzą się z wyznaczonym wyzwaniem i
wezmą udział w obu rundach rozgrywek. Wygra ta drużyna, w przypadku której
zostanie stwierdzone, że zrobiła największy postęp, jeśli chodzi o wyniki i
zmiany wprowadzone w szkole. Dla osób, które wykażą się największym
zaangażowaniem, przewidziane są nagrody indywidualne. Łączna pula naród wynosi
50 tysięcy złotych.
W turnieju udział wzięło ponad 400 dzieci. Całość zorganizowała i koordynowała
Marzena Świedzińska.
Więcej informacji o turnieju można znaleźć pod poniższymi linkami.
https://aktywneszkoly.pl/
https://www.facebook.com/AktywneSzkolyMultiSport/?
https://instagram.com/aktywne_szkoly_multisport/
Udało się!
Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła pomyślnie przeszła dwuetapowy proces kwalifikacji i już niedługo przystąpi do Rundy I Turnieju Aktywnych Szkół MultiSport. Nasi uczniowie wezmą udział w innowacyjnej, interaktywnej formule testów sprawnościowych EuroFit+, wykorzystującej techniki multimedialne. Wykonując proste ćwiczenia (np. zwis na drążku, skok w dal z miejsca czy próbę równowagi), dzieci w warstwie fabularnej zmierzą się z potworami z Galaktyki Bezruchu.
Co ważne, uczniowie rywalizują tylko jako grupa – na poziomie klasy i szkoły, więc nie konkurują między sobą. Jedynym indywidualnym wyzwaniem jest poprawienie swojego wyniku w Rundzie II!
Po zakończonej Rundzie I, zespół Aktywnych Szkół MultiSport opuści szkołę na dwanaście miesięcy, podczas których będziemy realizować cele wypracowanego w etapie rozgrzewki Planu Treningowego i sukcesywnie zwiększać poziom codziennej aktywności w szkole. Po roku zespół ASM wróci do nas w ramach Rundy II, aby ponownie przeprowadzić testy sprawnościowe EuroFit + i porównać je z wynikami z Rundy I.
Czym jest program Aktywne Szkoły Multisport?
Aktywne Szkoły MultiSport to program, którego fundatorem jest firma Benefit Systems, a za realizację odpowiada Fundacja V4Sport z Wrocławia. Jego celem jest wpisanie ruchu w DNA szkół i ponowne wyrobienie w dzieciach nawyku ruszania się. W pierwszej edycji programu na Dolnym Śląsku ponad 9 tysięcy dzieci wzięło udział w międzyszkolnym turnieju, w którym mierzyli się w multimedialnym teście sprawności fizycznej opartym o standard EuroFit Test.
Każda z zakwalifikowanych placówek przystąpi do testu dwukrotnie, w odstępie dwunastu miesięcy. O końcowym sukcesie zadecyduje osiągnięty w tym czasie progres w zakresie wyników EuroFit+ i aktywnych zmian wprowadzonych w szkole. Więcej informacji o programie ASM znajduje się na stronach:
https://www.facebook.com/AktywneSzkolyMultiSport/
Czym jest Europejski Test Sprawnościowy EuroFit+?
Europejski Test Sprawności Fizycznej EuroFit to narzędzie stworzone do pomiaru poziomu sprawności fizycznej Europejczyków. Ideą powstania testu było zaprojektowanie metody badania, która bez względu na miejsce i okoliczności, da miarodajny, wystandaryzowany wynik, który łatwo jest interpretować i porównywać. EuroFit+ to tradycyjna metodologia wzbogacona o nowoczesne rozwiązania technologiczne. Wykonując ćwiczenia sprawnościowe uczestnicy przechodzą poszczególne misje, zdobywają punkty i kolejne poziomy w grze.
Więcej o ćwiczeniach POD TYM ADRESEM
Pamiętajcie - aktywne dzieci radzą sobie lepiej!
Pod podanym linkiem możecie pobrać prezentację, którą przedstawiliśmy podczas warsztatów konsultacyjnych:
Kliknij na obraz, aby powiększyć
Plan treningowy
wypracowany przez drużynę Szkoły Podstawowej nr 1
w Ostrowi Mazowieckiej
Koordynator: Marzena Świedzińska
1. |
Przerwa bez telefonu |
– każda klasa organizuje w danym dniu gry i zabawy ruchowe dla kolegów i koleżanek na dziedzińcu szkolnym lub sali gimnastycznej / harmonogram tygodniowy, miesięczny / |
2. |
Przerwa z instruktorem |
- zajęcia specjalistyczne z instruktorami sąsiadującego ze szkołą MOSiR (np. rozciąganie, aerobik, koszykówka 3x3 itp.) /sala gimnastyczna/ |
3. |
Przerwa taneczna /belgijki i inne/ |
- tańce i pląsy integracyjne prowadzone przez harcerzy /sala gimnastyczna/ |
4. |
Zagadkowa przerwa |
- poszukiwanie ukrytych wiadomości (forma podchodów) |
5. |
Sportowa godzina wychowawcza (harmonogram wyjścia klas ) |
- wyjście z wychowawcą na zajęcia do MOSiR prowadzone przez instruktorów, np. trampoliny, zajęcia z piłkami, siłownia na świeżym powietrzu |
6. |
Wychowanie fizyczne inaczej |
zajęcia dla klas I – III z instruktorem, gry i zabawy |
7. |
Szkolna Księga Rekordów Ruchowych |
ustalanie rekordów, np. jak najwięcej osób przyjeżdża rowerem do szkoły jak najwięcej osób skacze na swojej skakance,/długa przerwa - wtorki/ jak najwięcej osób podrzuca swoje piłki tenisowe / długa przerwa - czwartki / itp. Przybory przynoszą dzieci z domu po wcześniejszych ogłoszeniach. |
8. |
Daj wolne rodzicowi |
- przyjdę sam do szkoły - wrócę sam do domu /wyznaczamy stopniowo kolejne dni J/ |
9. |
Aktywny dziedziniec szkolny |
– zabawy z wykorzystaniem istniejących plansz, zabawy naszych rodziców (klasy, chłopek, wyścig pokoju- „kapselki”, król skoczek, guma) |
10. |
Zadanie – wyzwanie |
stawianie wyzwań ruchowych klasom (np. zaskoczcie nauczyciela - na każdej lekcji poprowadźcie ruchową przerwę śródlekcyjną lub która klasa przejedzie najdłuższy dystans korytarzami w czasie przerw z endomondo) |
11. |
Fotograficzne wędrówki |
– piesze wycieczki dla uczniów i rodziców w poszukiwaniu, np. wiosny i dokumentowanie zdjęciami (możliwość organizacji wystawy fotograficznej) - aktywne weekendy rodzinne |
12. |
Spacer z psem |
– codziennie spaceruję ze swoim pupilem lub spacery z psami ze schroniska. /relacja ze spaceru z zapisu endomondo – zrzuty ekran/ Konkurs szkolny. |
13. |
Rowerem wokół Ostrowi |
–praktyczne zapoznawanie uczniów z bezpiecznymi trasami rowerowymi, którymi możemy wybierać się na rodzinne wycieczki rowerowe (możliwość opracowania mini przewodnika) |
14. |
Górska Szkoła Przygody |
– wycieczki survivalowe /propozycje dla klas / |
15. |
Turnieje sportowe |
- w ramach współpracy z programem SKS organizacja zawodów wewnątrzszkolnych np: - turniej dzikich drużyn piłka nożna i siatkowa kl. 5- 6 -7 - turniej dzikich drużyn w dwa ognie kl. 3-4 - klasowe wyścigi rzędów kl. 1-2 |
16. |
Rodzice kontra uczniowie |
Klasowe zabawy ruchowe dla dzieci i rodziców z okazji Dnia Dziecka /propozycja dla klas i wychowawców/ |
Pierwsze spotkanie w ramach programu
Aktywne Szkoły MultiSport
We wtorek 5 marca 2019 r. w naszej szkole odbyły się Warsztaty konsultacyjne z udziałem przedstawicieli Aktywnych Szkół MultiSport (ASM). Celem spotkania było wypracowanie tzw. Planu treningowego.
Nasza szkoła pomyślnie przeszła pierwszy etap Kwalifikacji, tym samym znaleźliśmy się w Rozgrzewce. Jednym z jej elementów są właśnie Warsztaty konsultacyjne, w czasie których rozmawialiśmy o aktywności dzieci i pomysłach na Plan treningowy, czyli zestaw prostych działań mających na celu zwiększenie poziomu codziennej aktywności fizycznej naszych dzieci.
Wyniki wielu badań dowodzą, że aktywne dzieci radzą sobie lepiej, nie tylko na WF- ie. Są silniejsze psychicznie i fizycznie, a także mają większą łatwość przyswajania wiedzy.
Szkoła jest miejscem, w którym dzieci spędzają dużą część dnia, dlatego tak ważne jest, by było to miejsce sprzyjające codziennej aktywności. Zależy nam na tym, by nasi uczniowie mieli energię do działania i chęć do nauki, dlatego w trosce o ich prawidłowy rozwój wspólnie zastanawialiśmy się co zrobić, by ruszały się więcej.
Bardzo cieszy nas wysoka frekwencja podczas spotkania, w którym udział wzięli przedstawiciele kadry pedagogicznej, rodziców, władz lokalnych a także sami zainteresowani, czyli uczniowie.
Dziękujemy wszystkim za obecność i zaangażowanie w tworzenie planu!