Szkolny Klub Europejski
Dni Europy
W ramach obchodów Dni Europy w naszej szkole odbyły się konkursy z języka angielskiego. W dniu 25 maja 2017r. miał miejsce konkurs głośnego czytania. Uczniowie startowali w grupach: klasy czwarte, piąte i szóste. Ich zadaniem było przeczytanie tekstu w języku angielskim, a komisja oceniała prawidłową wymowę, płynność wypowiedzi i intonację.
Nagrodzeni uczniowie:
Klasy czwarte:
I miejsce- Julia Modzelewska kl. IVa
II miejsce- Natalia Dąbrowska kl. IVc
III miejsce- Bartosz Polak kl. IVc
Klasy piąte:
I miejsce – Maria Leszczyńska kl. Vb
II miejsce – Weronika Kempista kl. Vb
III miejsce- Karol Betlejewski kl. Va
Klasy szóste:
I miejsce- Bartosz Wrzosek kl. VIc
II miejsce- Jan Brzostek kl. VIb
III miejsce – Święcki Mateusz kl. VIb
1 czerwca 2017 r. wszyscy chętni uczniowie wzięli udział w konkursie gramatyczno- leksykalnym języka angielskiego ‘Kahoot’. Jest to jeden z bardziej ulubionych konkursów uczniów, ponieważ odpowiedzi na pytania są udzielane na smartfonach lub tabletach oraz z wykorzystaniem dostępu do sieci Internetu. Po konkursie niemal automatycznie wszyscy znają wyniki współzawodnictwa. Podobnie jak w poprzednim konkursie uczniowie startowali podzieleni na kategorie wiekowe: klasy czwarte, piąte i szóste.
Oto laureaci konkursu ‘Kahoot’.
Klasy czwarte:
I miejsce – Rafał Replin kl. IVb
II miejsce- Julia Modzelewska kl. IVa
III miejsce- Rafał Cichowski kl. IVb
Klasy piąte:
I miejsce – Weronika Kempista kl. Vb
II miejsce – Mateusz Borawski kl. Vc
III miejsce- Kinga Borawska kl. Va
Klasy szóste:
I miejsce- Kamil Wilczyński kl. VIc
II miejsce – Kinga Safiańczuk kl. VIb
III miejsce – Olaf Spinek kl. VIc
Gratulujemy laureatom, wkrótce na najbliższym apelu otrzymają oni nagrody.
Organizatorami konkursów byli
nauczyciele języka angielskiego:
p. Agnieszka Lasoń, p. Hanna Duda oraz p. Łukasz Kuczyński.
Hanna Duda
Tegoroczne obchody Dnia Europy w naszej Dużej Jedynce zaczęły się od konkursów czytania w języku angielskim dla klas IV, V i VI, które zostały przeprowadzone przez nauczycieli języka angielskiego (Łukasza Kuczyńskiego, Agnieszkę Lasoń oraz Katarzynę Piędziak) i cieszyły się dużym zainteresowaniem, łącznie wzięło w nich udział 24 uczniów. Uczestnicy wykazali się naprawdę świetnymi umiejętnościami czytania po angielsku. Szkolny Klub Europejski był też organizatorem szkolnej wycieczki do stolicy jednego z naszych najbliższych sąsiadów – Berlina. (Fotorelacja z wycieczki dostępna jest w Galerii) Kolejnym punktem obchodów był interaktywny quiz wiedzy o krajach anglojęzycznych, który przeprowadzony został z użyciem uczniowskich smartfonów. Sala informatyczna wprost pękała w szwach! W quizie tym udział wzięło aż 43 uczniów. Podsumowanie konkursów oraz wręczenie nagród odbyło się podczas apelu szkolnego zorganizowanego przez Szkolny Klub Europejski pod hasłem „Nasz dom – Europa”. Trzy drużyny zmierzyły się w turnieju wiedzy o krajach Unii Europejskiej. Pierwsza konkurencja polegała na ułożeniu z otrzymanych liter trzech nazw krajów – członków Unii Europejskiej. Zadanie drugie to „sztafeta krajów”, w której w ciągu 1,5 minuty należało wybrać jak najwięcej nazw państw należących do Unii Europejskiej i dostarczyć je do swojej drużyny. W rundzie trzeciej uczestnicy odpowiadali na pytania, rozwiązywali zagadki oraz rozpoznawali obiekty na zdjęciach. Kolejnym wyzwaniem było dopasowanie nazw stolic do krajów Unii Europejskiej. Najwięcej trudności sprawiła „wieża Babel” - piąta konkurencja, w której drużyny musiały rozpoznać języki Unii, słuchając kilkunastu wyrażeń w każdym z języków. Szóste zadanie bardzo zaktywizowało widownię, która wraz z członkami drużyn śpiewała znane utwory w systemie „karaoke”. Jury w składzie: pani dyr. Dorota Ziemczyk, pani Magdalena Karpińska oraz pani Emilia Kukwa czuwało nad prawidłowym przebiegiem turnieju oraz przyznawało punkty za poszczególne konkurencje. Na zakończenie apelu pani dyrektor Ziemczyk pogratulowała zwycięzcom konkursów i turnieju oraz wręczyła symboliczne nagrody.
Konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych
Zapraszamy do zapoznania się z wynikami konkursu TUTAJ!
Natomiast wyniki z konkursów czytania dostępne dla klas:
Dzień Europy
Dnia 8.05.2015r. Szkolny Klub Europejski działający przy SP1 zorganizował obchody Dnia Europy.
Uczniowie wspólnie z opiekunami: Lilianną Kuczyńską i Łukaszem Kuczyńskim przygotowali degustację potraw z krajów Unii Europejskiej. Wśród potraw znalazły się znane smakołyki takie jak: pizza, ciasteczka francuskie, sałatka choriatiki, muflinki, a także mniej znane potrawy z Łotwy, Litwy, Rumunii, Finlandii czy Węgier. Potrawy nie dość, że były bardzo smaczne, to jeszcze pięknie wyglądały. Największą popularnością cieszyła się pizza i węgierski tort dobosa. Nie zabrakło smakoszy sałatek czy potraw mięsnych.
Uczniowie i nauczyciele byli zachwyceni możliwością spożycia niecodziennego drugiego śniadania. Dzięki pomysłowi SKE mieli możliwość poznania kuchni różnych narodów, ich położenia na mapie Europy oraz barw.
Wystrój Sali degustacyjnej przygotowali współpracujący z SKE harcerze z 29 DH „Pogodni” z druhną Grażyną Dudą.
Szkolny Klub Europejski dziękuje również rodzicom, którzy bardzo aktywnie włączyli się w przygotowanie niezwykłych potraw cieszących oko i podniebienie.
Szkolny Klub Europejski
Dzień Europy
Od 7 lat w Szkole Podstawowej nr 1 działa Szkolny Klub Europejski. Każdego roku z okazji Dnia Europy przygotowuje dla uczniów różne atrakcje związane z poznaniem państw europejskich.
W tym roku opiekunowie SKE i nauczyciele w-f zaproponowali urządzenie turnieju piłkarskiego pod hasłem „Kibicujemy na Euro” w związku ze zbliżającymi się rozgrywkami Euro 2012. Turniej obejmował klasy IV – VI.
Każda klasa wylosowała państwo uczestniczące w Euro 2012. Zadaniem klas było wybranie 6-cioosobowych drużyn mieszanych (chłopcy i dziewczyny). Reszta klasy musiała przygotować stroje kibiców kraju, który wylosowała, a także transparenty i okrzyki dopingujące swoją drużynę.
W turnieju liczyło się nie tylko zwycięstwo na boisku, ale także sposób kibicowania.
9 maja hala MOSiR zamieniła się w wielki różnobarwny, międzynarodowy stadiom z kibicami europejskich drużyn narodowych. Powiewały flagi Niemiec, Rosji, Francji i innych państw. Kibice ubrani w barwy kraju, który reprezentowali, z wymalowanymi twarzami i włosami, z akcesoriami kibiców dopingowali drużyny często w obcych językach (np. po rosyjsku, czy niemiecku).
Na boisku wygrały klasy: IVc – Szwecja, Vc – Ukraina i VIb – Rosja. Natomiast najlepiej kibicowali uczniowie: Vb – Niemcy, IVa – Polska i Vc – Ukraina. Zawodnicy zwycięskich drużyn otrzymali dyplomy, a najlepsi kibice słodkie upominki.
Wszyscy wspaniale się bawili i uczyli właściwych zasad kibicowania.
Turniej „Kibicujemy na Euro” był niezapomnianym przeżyciem, wzbudził wiele emocji, a także odbił się echem w innych szkołach, których uczniowie zazdrościli pomysłu i świetnej zabawy uczniom „Jedynki”.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
21 lutego świat obchodzi Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji w SP1 odbył się konkurs recytatorski pod hasłem „Trzeba ziedzieć jak poziedzieć”.
Celem konkursu było przybliżenie uczniom gwary kurpiowskiej, czyli języka ojczystego mieszkańców Puszczy Białej.
Konkurs przeprowadzony został w ramach realizowanego w szkole projektu„ cztery pory roku z Puszczakiem”. Przeznaczony był dla uczniów klas IV-VI. Jego organizatorami byli: Szkolny Klub Europejski, 29 DH „Pogodni” i biblioteka szkolna. Zadaniem uczniów była recytacja po kurpiowsku wierszy znanych poetów polskich lub recytacja gadek kurpiowskich.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Zgłosiło się kilku kandydatów, tak że trzeba było przeprowadzić eliminacje wstępne. Finaliści recytowali wybrane przez siebie utwory na sali gimnastycznej przed publicznością składającą się z uczniów klas IV i V. Komisja w składzie: Dorota Ziemczyk – dyrektor szkoły i polonista, Małgorzata Sienicka – nauczyciel bibliotekarz, Olga Gajewska – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego miała ogromne trudności z wyłonieniem laureatów, gdyż poziom wykonawców był wysoki. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach:
Laureatami recytacji gadek kurpiowskich zostali:
I miejsce – Aleksandra Radomska VIb
II miejsce – Mateusz Zalewski Vb
III miejsce – Bartosz Jary Vd
W kategorii recytacji wierszy znanych poetów laureatami zostali:
I miejsce – Bartosz Nadany IVc
II miejsce – Marta Nowacka IVd
III miejsce – Wiktoria Wyszyńska IVc
Publiczności bardzo podobały się recytowane utwory, a szczególnie gadki kurpiowskie, które wywoływały uśmiechy, bo jak pozostawić bez uśmiechu opowieści o dawnych porządkach, wprowadzaniu nowoczesności na wieś, czy ludowych mądrościach wypowiadanych z pasją i przekonaniem. Jakże inaczej brzmiały wiersze Tuwima, Brzechwy czy Konopnickiej wypowiadane po kurpiowsku.
Organizatorzy mają nadzieję, że tego typu akcje przybliżą uczniom język, którym posługiwali się nasi przodkowie, a którego wiele elementów nadal jest obecnych w naszym dzisiejszym języku, chociaż często nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Koło dziennikarskie przy SP 1
Święto Światła
Szkolny Klub Europejski działa w SP1 od 5 lat. Każdego roku uczniowie poznają jeden kraj należący do Unii Europejskiej.
W tym roku szkolnym będą poznawać historię, gospodarkę, geografię, literaturę i obyczaje Szwecji.
Dnia 13 grudnia u naszych zamorskich sąsiadów obchodzone jest Święto Światła, poświęcone św. Łucji. Odbywają się procesje dziewcząt w białych strojach w koronach płonących świec. Tego dnia wypieka się szafranowe bułeczki z rodzynkami, którymi Szwedzi dzielą się z bliskimi.
Uczniowie SP1 przystosowali założenia szwedzkiego Święta Światła do swoich warunków. W dzień św. Łucji przyszli do szkoły w białych strojach z własnoręcznie zrobionymi opaskami z kartonowymi świecami na głowach. Klasa, której uczniowie najlepiej przygotowali stroje i najwięcej osób się w nie ubrało, otrzymała słodką nagrodę od SKE.
Natomiast, aby uczcić szwedzki zwyczaj obdarowywania się bułeczkami, członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego z pomocą rodziców przygotowali „szkolną ciastkarnię”, gdzie uczniowie zajadając się smakołykami, ofiarowywali drobne datki, które zostaną wykorzystane do przygotowania paczek świątecznych dla dzieci z naszej szkoły potrzebujących pomocy.
Opiekunowie: Lilianna Kuczyńska, Agnieszka Lasoń i Łukasz Kuczyński
Statut
R o z d z i a ł 1
POSTANOWIENIA OGÓLNE
Art. 1
1. Klub Europejski działa przy Szkole Podstawowej Nr 1
im. T. Kościuszki w Ostrowi Maz.
2. Siedzibą Klubu jest budynek szkoły, położony przy ul. Partyzantów 39.
Art. 2
1. Szkolny Klub Europejski działa zgodnie z obowiązującym prawem RP oraz
statutem SP 1 im. T. Kościuszki w Ostrowi Maz.
2. SKE jest klubem niezależnym od jakichkolwiek grup politycznych, społecznych,
kulturalnych i religijnych.
Art.3
1.Nadzór nad działaniami Klubu sprawują opiekunowie (nauczyciele).
R o z d z i a ł 2
WŁADZE KLUBU
Art. 4
1. Władze klubu wybiera się spośród członków klubu.
2. Władze klubu wybierane są przez wszystkich członków klubu poprzez głosowanie
tajne.
3. Kadencja władz trwa 1 rok.
Art. 5
1. W skład władz klubu wchodzą: przewodniczący, zastępca przewodniczącego,
skarbnik i sekretarz.
Art. 6
1. Obowiązki władz klubu:
a) przyjmują nowych członków
b) określają szczegółowe zasady działalności
c) organizują bieżącą działalność
d) szukają sponsorów
e) współpracują z innymi klubami europejskimi
f) nawiązują kontakty z instytucjami, szkołami i organizacjami z Polski i z zagranicy.
g) sporządzają sprawozdania z działalności i przedstawiają je opiekunom oraz członkom klubu, Dyrekcji.
2. Działalność władz klubu jest oceniana i nadzorowana przez pozostałych
członków klubu i opiekunów klubu.
R o z d z i a ł 3
CZŁONKOWIE KLUBU
Art. 7
1. Członkiem klubu może zostać każdy uczeń Szkoły Podstawowej Nr 1 z klas
IV-VI.
2. O przyjęciu do klubu decydują władze oraz opiekunowie klubu.
3. Członkiem klubu może być również absolwent szkoły.
4. Wykluczenie z członkostwa w klubie następuje w przypadku:
a) łamania Statutu Szkolnego Klubu Europejskiego
b) wystąpienia z klubu
c) prowadzenia działalności skierowanej przeciwko celom i zadaniom klubu.
Art. 8
1. Wszyscy członkowie klubu mają równe prawa.
2. Członek ma prawo:
a) brać udział w dyskusjach wewnątrzklubowych
b) uczestniczyć w tworzeniu programu oraz założeń klubu
c) uzyskiwać informacje o działalności klubu
d) kandydować do władz klubu
e) zgłaszać w czasie wyborów władz klubu kandydaturę swoją lub innego członka
f) uczestniczyć w przedsięwzięciach organizowanych przez klub, lub w których klub bierze udział
g) zgłaszać opinie, wnioski i postulaty pod adresem władz klubu
h) zrezygnować z członkostwa w klubie, przedkładając stosowne uzasadnienie
3. Członek ma obowiązek:
a) przestrzegać Statutu Szkolnego Klubu Europejskiego
b) aktywnie uczestniczyć w pracach klubu
c) sumiennie wypełniać powierzone obowiązki
d) pozyskiwać nowych członków klubu
e) dbać o dobre imię klubu
f) w miarę możliwości pozyskiwać sponsorów dla klubu
R o z d z i a ł 4
CELE I ZADANIA KLUBU
Art. 9
Do podstawowych celów Klubu należą:
1. Zintegrowanie młodzieży zainteresowanej problematyką europejską.
2. Rozwijanie wśród młodzieży świadomości europejskiej"
3. Poznanie Europy, jej kultury, historii, sztuki i literatury.
4. Poznanie regionów i nacji.
5. Poznanie struktur i zakresu działania instytucji Unii Europejskiej.
6. Poznanie praw i obowiązków Polski jako kraju członkowskiego.
7. Umożliwianie młodzieży kontaktów międzynarodowych z rówieśnikami.
8. Współpraca z innymi klubami europejskimi, z Regionalnym Centrum Informacji
Europejskiej, z organizacjami pozarządowymi.
9. Propagowanie nauki języków obcych.
Art. 10
Do podstawowych zadań klubu należy:
1. Organizowanie spotkań klubu o charakterze edukacyjnym.
2. Organizowanie kampanii informacyjnych (gazetki szkolne, plakaty, ulotki
informacyjne).
3. Umieszczanie informacji na szkolnej stronie internetowej.
4. Organizacja Dni Europy.
5. Organizowanie konkursów wiedzy o Unii Europejskiej.
6. Wyjazdy szkoleniowe władz, opiekunów i członków klubu.
7. Tworzenie biblioteki Klubu.
R o z d z i a ł 5
ROZPOCZĘCIE DZIAŁALNOŚCI
Art. 11
Klub rozpoczyna działalność z dniem: 15.09.2005r.
Statut sporządzono dnia: 16.09.2005r.