INFORMATOR
Lekcja patriotyzmu w Szkole Podstawowej nr 1
Pomimo pandemii i zamknięcia budynku szkoła żyje i próbuje wypełniać swoją misję w nowej rzeczywistości. Nauczyciele prowadzą lekcje, współpracują z uczniami, realizując projekty edukacyjne, organizują konkursy, a także przypominają o ważnych wydarzeniach historycznych, ucząc w ten sposób miłości do ojczyzny.
3 maja obchodziliśmy 229 rocznicę uchwalenia Konstytucji. Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała prezentację, przypominającą historię tego doniosłego zdarzenia. Znalazły się w niej najważniejsze informacje o sytuacji politycznej i społecznej w XVIII-wiecznej Polsce. Przedstawiono portrety wielkich patriotów - twórców Konstytucji 3 Maja, a także najważniejsze zapisy w tym nowo powstałym dokumencie - konstytucji, czyli ustawie zasadniczej. Do refleksji naszych uczniów miały skłonić wybitne teksty kultury - utwór pt. „Hymn do miłości Ojczyzny” Ignacego Krasickiego, obraz Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja z 1791 roku” oraz piosenka „Kocham cię, Polsko”.
Początek maja to także Święto Flagi.
Biblioteka szkolna zorganizowała konkurs plastyczny pod nazwą Symbole Narodowe.
Wzięło w nim udział 50 uczniów, którzy online przesłali zdjęcia nie tylko
gotowych prac, ale także te, które dokumentowały ich powstawanie. Wszystkie
znajdą swoje miejsce w niezwykłym albumie, będącym jeszcze jednym dowodem
zaangażowania
i współpracy naszych uczniów w tym trudnym czasie.
Nauczyciele biblioteki szkolnej
Szkoły Podstawowej nr 1
w Ostrowi Mazowieckiej
Wycieczka do Ostrołęki klasy 1 d
Wyjątkowy rodzinny wyjazd zaplanowaliśmy na zebraniu rodziców. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że naprawdę będzie „wyjątkowy”. Otóż wycieczka klasy 1 d odbyła się 11 marca 2020 roku, a od 12 okazało się, że szkoły, muzea i wiele instytucji zostaje zamknięte z powodu epidemii. Pojechaliśmy na wycieczkę niedaleko, bo do Ostrołęki, do Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Na warsztatach edukacyjnych wspólnie wykonaliśmy dwie ozdoby wielkanocne: palemkę i kartkę świąteczną. To była świetna zabawa i praca, a efekty zaskoczyły nas wszystkich. Przepiękne prace zabraliśmy ze sobą do domu. Krótkie zwiedzanie muzeum dostarczyło nam wiedzy historycznej regionu. Bardzo nam się podobały wycinanki i te „dziwne” sprzęty gospodarstwa domowego. Po wspólnych zajęciach należało nam się coś z rozrywki, której zażywaliśmy w „Figlarium”. Rodzice w tym czasie oczywiście wypoczywali przy stolikach. Zmęczeni, ale radośni wróciliśmy do domu.
Danuta Brzostek
Ogólnopolski Turniej Państwowej Straży Pożarnej 2020
Dnia 9 marca 2020 r. w Szkole Podstawowej nr 2 odbyły się eliminacje miejskie Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”, w której uczestniczyli reprezentanci 3 szkół ostrowskich.. Cele turnieju to: popularyzacja wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek wystąpienia pożaru oraz praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym i techniką pożarniczą, poznawanie tradycji i organizacji ochrony przeciwpożarowej. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w dwóch grupach wiekowych- I grupa (klasy IV-VI) i grupa II (klasy VII-VIII), wykazali się ogromną wiedzą w wyniku czego zostali laureatami konkursu.
Grupa I
I miejsce Klaudia Wagner 6 a
II miejsce Kacper Kosowski 6 c
III miejsce Ada Borowa 6 c
Grupa II
II miejsce Maria Leszczyńska 8 b
III miejsce Wiktoria Kurowska 7c
Klaudia Wagner, Kacper Kosowski i Maria Leszczyńska będą reprezentować miasto w eliminacjach powiatowych.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Danuta Brzostek
Anna Kożuchowska
XI edycja Akademii Bezpiecznego Puchatka
Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie.
W naszej szkole udział wzięły klasy 1 a, c, d. Podczas realizacji programu dzieci pogłębiły wiedzę na temat bezpieczeństwa przy okazji świetnie się bawiąc. Po zakończeniu zajęć każde dziecko wypełniło test i okazało się, że ich wiedza jest na 100% opanowana. Szkoła otrzymała Certyfikat potwierdzający udział w XI edycji programu edukacyjnego w roku szkolnym 2019/2020.
Danuta Brzostek
SPOTKANIE Z DIETETYKIEM KLASY 3 B
W dniu 16.01.20 r. uczniowie z kl.3 „b” spotkali się z dietetykami z Centrum Dietetycznego Nature House . Panie szczegółowo omówiły wszystkie zasady racjonalnego żywienia oraz główne błędy żywieniowe prowadzące m.in. do nadwagi i otyłości, a w konsekwencji do wielu groźnych chorób.
Aktywne funkcjonowanie dziecka w szkole, pod względem intelektualnym i fizycznym, w dużej mierze zależy od właściwego odżywiania. Niedobory składników odżywczych mogą być powodem kłopotów szkolnych i zdrowotnych. Nieprawidłowe odżywianie się, zjadanie dużych ilości słodyczy i tłuszczów ma szczególnie negatywne konsekwencje w przypadku dzieci i młodzieży – przyczynia się do nieprawidłowego rozwoju młodego organizmu.
Panie podkreślały jak ważne jest spożywanie owoców i warzyw. Namawiały do picia wody i aktywności fizycznej. Pod czujnym okiem fachowców, dzieci podzieliły produkty żywnościowe, na zdrowe i te szkodliwe dla naszego organizmu. Uczniowie chętnie włączyli się do rozmowy i aktywnie uczestniczyli w spotkaniu. Na koniec pani dietetyk wręczyła dzieciom kolorowanki i ulotki z piramidą żywieniową, oraz zaproszenia na darmową konsultację.
To było ciekawe doświadczenie dla nas wszystkich. Zadziwiające, że jogurt owocowy wcale nie jest taki zdrowy! Zachęcamy wszystkich rodziców do zapoznania się z piramidą zdrowego żywienia i aktywności fizycznej opracowaną przez Instytut Żywności i Żywienia.
Karolina Królasik-Małyszko
Ferie już tuż tuż, młodzież będzie miała dużo wolnego czasu. Ważne, żeby zagospodarować go efektywnie i bezpiecznie. Przed każdymi wolnymi dniami dla dzieci i młodzieży, przestrzegamy przed niebezpieczeństwami. Sierżant sztabowy Łukasz Kuliś skierował wiele życzliwych słów do szkolnej młodzieży z SP 1, żeby dbali o własne zdrowie i życie stosując zasady bezpieczeństwa zarówno w domu jak i na ulicy.
Danuta Brzostek
Grudzień jest miesiącem, w którym wszyscy przygotowują się do jak najpiękniejszego przeżycia Świat Bożego Narodzenia. To czas radości i refleksji, ale tez czas budzący potrzebę pamiętania o innych - przede wszystkim o ludziach chorych i tych, których w jakiś sposób dotknął los. Od wielu lat nasi uczniowie w tym wyjątkowym okresie biorą udział w wielu akcjach charytatywnych. W tym roku szkolne mikołajki połączyliśmy z akcją Wylosuj Anioła. Nasz Mikołaj obdarował wszystkich słodkościami i zachęcił do napisania kartek z życzeniami dla dzieci chorych na raka. Odzew uczniów przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Napisano około stu kartek. Kilka z nich wysłano do Szymonka z pobliskiej miejscowości. Od mamy Szymona wiemy, ze sprawiły mu wielką radość i dodały otuchy w walce z chorobą. Pozostałe trafiły do podopiecznych fundacji „Gdy liczy się czas”. Tuż przed Świętami grupa wolontariuszy przygotowała paczki dla 48 uczniów naszej szkoły. Ich przygotowanie było możliwe dzięki darczyńcom, którzy sami zechcieli obdarować innych, tak jak robił to św. Mikołaj. Duże wsparcie inicjatorzy akcji „I ty możesz zostać św. Mikołajem” otrzymali od Rady Rodziców i Dyrekcji Szkoły. Zaangażowanie naszych uczniów w akcje charytatywne świadczy o ich wrażliwości, umiejętności dostrzegania potrzeb innych oraz chęci niesienia pomocy wszystkim, którzy jej potrzebują. Serdecznie dziękujemy RODZICOM naszych uczniów za aktywny udział w organizowanych akcjach. Bez Państwa wsparcia i pomocy nie udałoby się zdziałać tyle dobra dla innych. „Przez cały rok pamiętajmy jednak, że: „Nieczęsto zdarzają się naprawdę wyjątkowe i niezwykłe okazje, kiedy można komuś pomóc. Małe i zwykłe okazje zdarzają się każdego dnia”. - Sally Koch
K. Brzostek , B. Brzostek oraz wolontariusze z kl VIb
Jak co roku miesiąc grudzień to czas wielkich przygotowań. Nie inaczej było też w naszej szkole. Już od początku miesiąca rozpoczęły się przygotowania do wystawienia przedstawienia bożonarodzeniowego.
W tym roku był to montaż słowno-muzyczny pt. „Mów Boże mów… - ja słucham”, który przygotowywała pani Marzena Osiecka wraz z uczniami.
Reprezentanci klas szóstych recytowali poezję i prozę o tematyce bożonarodzeniowej, która przeplatana była pięknymi kolędami i pastorałkami śpiewanymi przez solistów oraz chór szkolny pod kierunkiem pani Katarzyny Trętowskiej. Całość uzupełniała dekoracja przygotowana przez panie: Katarzynę Nagórkę, Dominikę Pędzich i Katarzynę Sitek.
Przedstawienie miało na celu przypomnienie nam wszystkim, że w Betlejem narodził się Syn Boży, który przychodzi do każdego człowieka bez wyjątku. Wigilia to święto rodzinne i dzień braterstwa. Nikt nie powinien być głodny i samotny. Jeśli ktoś zapuka do drzwi z radością go przyjmiemy i nakarmimy Ktokolwiek by to był: chory, brudny, bezdomny…
W niedzielę 22 grudnia nasz montaż zostanie wystawiony w kościele parafii Chrystusa Dobrego Pasterza o godz. 12:00. Zapraszamy wszystkich tych, którzy chcą przeżyć z nami to jeszcze raz. Jezus się narodził. Narodził się dla nas! Tak jak dwa tysiące lat temu, choć teraz niewidzialnie… Niewidzialnie, a jednak naprawdę!
Po przedstawieniu zostały wręczone nagrody uczniom za udział w konkursie SKO „Eko- choinka”.
Marzena Osiecka
We wtorek 10 grudnia w naszej szkole odbył się apel SKO. Tego dnia odwiedził nas Dyrektor Banku PKO BP Pan Andrzej Ogonowski. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas I-III wraz z nauczycielami. Dyrektor banku opowiedział nam o praktycznym funkcjonowaniu SKO, o możliwościach założenia własnego rachunku bankowego oraz o wartościach, jakie płyną z oszczędzania. Całe spotkanie prowadziła pani Wicedyrektor Szkoły Joanna Krzyżak. W części artystycznej wystąpili nasi SKO-wicze, którzy po występie otrzymali od Pana Dyrektora Banku upominki. Ta wizyta miała na celu promować wśród uczniów ideę mądrego gospodarowania pieniędzmi i własnymi oszczędnościami. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali, a także zadawali pytania.
Na zakończenie spotkania zostały wręczone nagrody i dyplomy dla laureatów za szkolne konkursy:
• „Szkolne
eliminacje piosenki patriotycznej” - koordynator
Pani H. Gruszczyńska i E. Polak
•
Konkurs recytatorski „A
to Polska właśnie” - koordynator
Pani B. Sochocka-Lipska i A. Wajszczyk
• Konkurs plastyczny „Moja zakładka do książki”- organizowany przez Panie z biblioteki
• Konkurs „Ocalić od zapomnienia” - szkolne eliminacje – prowadzący Pani A. Wajszczyk i M. Ryszewska
•
Szkolny Konkurs
plastyczny „Prawa Dziecka” - organizator
Pani K. Nagórka i I. Wesołowska
Nagrody wręczali Pani Wicedyrektor szkoły Urszula Wójcik i Pan Dyrektor Banku Andrzej Ogonowski.
W poniedziałek 9 grudnia 2019 r. odbyło się kolejne spotkanie w Saloniku artystycznym, przygotowane przez uczennice klasy 5b – Karolinę Fidurę, Olę Kuczyńską, Patrycję Wyszomierską i Natalię Żach. W świątecznie udekorowanej sali wystąpili artyści, którzy zechcieli pochwalić się swoim talentem. Przepięknie zaśpiewały Ania Magdaleńska i Ewa Błaszczyńska z klasy 1b oraz Amelia Kwiatkowska i Michalina Dębek z 3a. Z recytacją wierszy wystąpiło rodzeństwo – Mikołaj Rębowski z 1b i Maja Rębowska z 6c. Na gitarach zagrały Karolina Fidura i Ola Kuczyńska z 5b, a talent plastyczny pokazały Eliza Łojewska z 5b i Julia Velićkowić z klasy 5d.
Kolejne spotkanie w Saloniku już w styczniu. Serdecznie zapraszamy.
Biblioteka szkolna
Uroczysta gala Fundacji Świętego Mikołaja
Dnia 10 grudnia 2019 r. w Warszawie odbyła się uroczysta gala Fundacji Świętego Mikołaja. Naszą szkołę reprezentowała pani dyrektor Ewa Subda oraz pani Jolanta Marulska koordynator fundacji w naszej szkole. W skład delegacji uczniowskiej weszło troje uczniów zaangażowanych w zbiórkę pieniędzy: Anna Brzostek, Maja Śliz i Bruno Łuniewski.
Uroczystość rozpoczęła się w Pałacu Prezydenckim od spotkania z panią prezydentową, z którą można było porozmawiać na temat życia w pałacu. Po zwiedzeniu pałacu udaliśmy się na galę do Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
W uroczystości brało udział jedynie sześćdziesięciu wybranych przedstawicieli szkół. Uczniowie naszej szkoły uzbierali aż 7249 złotych. Zapewniło nam to pierwsze miejsce wśród szkół z miast powyżej 20 tysięcy mieszkańców. Otrzymaliśmy list gratulacyjny i nagrodę w kwocie 1500 złotych.
Pani Jolanta Marulska udzieliła wywiadu dla radiowej „trójki” i Polskiego Radia, a my pokrzepiliśmy się przy obficie zastawionym stole.
Jesteśmy bardzo dumni z sukcesu naszej szkoły i mamy nadzieję, że kolejne roczniki nowych uczniów będą kontynuowały zbiórki na rzecz zdolnej młodzieży.
Bruno Łuniewski
Weekend cudów
7-8 grudnia odbył się XIX finał „Szlachetnej Paczki”.
W sobotę wszystkie dary trafiły do rodzin potrzebujących. Tegoroczna zbiórka przeszła najśmielsze oczekiwania wolontariuszy. Uzbieraliśmy tak dużą ilość produktów w naszej szkole, że można było rozdzielić je na kilka potrzebujących rodzin z terenu naszego powiatu.
W niedzielę na hali sportowej przy LO im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej odbył się uroczysty finał i podsumowanie tegorocznej akcji w naszym mieście. Uczniowie liceum przygotowali piękną i wzruszającą część artystyczną.
Po części artystycznej nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów i podziękowań za udział w XIX Edycji Szlachetnej Paczki.
Dziękujemy uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły za okazaną bezinteresowną pomoc i tak wielkie wsparcie. Dziękujemy Wszystkim, którzy sprawili, że nasze uczestnictwo w akcji „Szlachetna Paczka” zakończyło się sukcesem.
To dzięki Wam w wybranych domach zagościła radość, nadzieja i przekonanie, że nikt nie jest na tym świecie sam!
Parafia solidarna z Południowym Sudanem
W drugą niedzielę listopada, miesiąca szczególnej modlitewnej pamięci o zmarłych, Kościół w Polsce obchodził po raz XI Dzień Solidarności Kościoła z Prześladowanymi. Tym razem Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” wraz z Konferencją Episkopatu Polski, wyszli na przeciw potrzebom cierpiących w Południowym Sudanie, i zorganizowali ogólnopolską akcję modlitwy w intencji chrześcijan tego zakątka Czarnego Lądu oraz kwestę pieniężną na materialną pomoc i wsparcie głodujących, bezdomnych, poranionych fizycznie i psychicznie wieloletnią wojną domową, odartych zbyt wcześnie z dzieciństwa oraz wszystkich tych, którzy bez nadziei na jakąkolwiek odmianę życia, być może w najgłębszych pokładach własnego ja myślą sobie, że Bóg opuścił ich i zupełnie zapomniał o nich.
To wyzwanie czasu pobłogosławił papież Franciszek podczas środowej, poprzedzającej akcję, Audiencji Generalnej na Placu św. Piotra, gdzie zwrócił się do licznych pielgrzymów, w tym także obecnych Polaków. Wyraził swoją wdzięczność za podjęty trud solidarności z cierpiącymi i niesienia im pomocy duchowej oraz materialnej. Jak zaznaczył Ojciec Święty, niech chociaż trochę ulży to braciom i siostrom cierpiącego Kościoła w Sudanie Południowym, którzy tak samo jak my noszą obliczę Chrystusa.
Odpowiedzią na egzystencjalne wołanie Afrykańczyków Sudanu, jak niegdyś ewangelicznego Bartymeusza, ślepca spod Jerycha, który słyszał, że tamtędy przechodzi Jezus i wołał do Niego, Synu Dawida ulituj się czy też jak matek z Betlejem, które traciły swe pociechy, bo okrutny Herod bał się swej przyszłości i trwałości władzy, stała się właśnie niedzielna modlitwa w ich intencji i zbiórka do skarbonek w wielu parafiach naszej łomżyńskiej diecezji.
Nie inaczej było i w naszej parafii. Młodzież ze Szkolnego Koła Caritas, wspierająca lokalny kościół i sytuująca się przy Szkole Podstawowej nr 1w Ostrowi Mazowieckiej, stanęła przed drzwiami naszej świątyni i po każdej mszy świętej zbierała datki na rzecz swych współbraci chrześcijan, Sudańczyków. Wrażliwość, serce i poświęcony czas szkolnych wolontariuszy przełożyły się wymiernie na ofiarność ludzi dobrej woli, którzy wrzucali do skarbonek, co mogli i ile mogli, zawsze duchem ochotnym i otwartą dłonią dzielenia się.
Świadomość biedy, moralnych i psychicznych krzywd doznanych przez niewinnych chrześcijan tego zakątku świata oraz nieco zapomniane cierpienie, każe nam wszystkim poszukiwać dla nich pocieszenia, wsparcia i namiastki ulgi w niczym nie zasłużonym losie. Na pewno jedna wspólnota Chrystusa Dobrego Pasterza nie nakarmi ponad 7 milionów głodujących i nie zapewni dachu nad głową ponad 3,5 miliona bezdomnych czy 2 milionom błąkających sie po bezdrożach, 1,5 miliona uciekających do sąsiednich krajów, oraz stek tysięcy dzieci zagarniętych znienacka, czasem z drogi do szkoły, w wojskowe kamasze, by z zabawowej, podwórkowej wojenki przenieść ich na realne pole bitew, gdzie śmierć nie jest już tylko grą, ale fizyczną stratą pociech wielu matek, które nie dadzą się utulić jak Rachel po pozbawieniu swoich dzieci. Jedna parafia nie, ale wiele parafii naszej diecezji, wiele diecezji Polskiego Kościoła i wiele Kościołów całego świata, zapewne może mnóstwo uczynić, bo choćby był to wdowi grosz wrzucony do największej skarbony potrzeb, ale dany z serca, a nie ze zbywalności, ma potężną moc oddziaływania płynącą wprost z przykazania miłości Boga i bliźniego.
Południowy Sudan, jest dzisiaj w potrzebie jak studnia bez dna, chociaż paradoksalnie tych studni na Czarnym Lądzie jest jak na lekarstwo, ale wszak mieszkańcy Afryki nie mają wygórowanych potrzeb, poza godziwym życiem, pokojem, dachem nad głową, szczęśliwym dzieciństwem, bezpieczeństwem i odrobiną chleba. Czy można by przejść obojętnie wobec takiego stanu rzeczy? Raczej nie, stąd, cieszy serce i oko, że ludzie wiary, współczucia i ogromnej empatii w cierpieniu milionów niewinnych, chcą pomóc, wesprzeć i podzielić się przysłowiową złotówką, wrzucając do skarbonek wolontariuszom z SKC. Wielki szacunek i uznanie należy się ludziom przywiązanym do Kościoła parafii p.w. Chrystusa Dobrego Pasterza, jak też i innym wiernym naszej diecezji, którzy tego dnia włączyli się w akcję solidarności z Sudanem. Brawo też wolontariuszom z SKC, jak w przypadku naszej wspólnoty, z PKC czy wszystkim innym kwestującym przed świątyniami. Niech modlitewna pamięć o chrześcijanach Afryki i konkretne, materialne wsparcie Sudańczyków staną się promykiem nadziei na lepsze jutro, wiarą, że nie wszystko musi mieć barwy wojenne oraz siać grozę, spustoszenie i śmierć, a także miłością, że Kościół w Polsce wychodzi na przeciw umęczonym braciom i siostrom Czarnego Lądu, wiedząc, że nie można przemilczeć takiej chwili.
ks. Jan
Planetobus z wizytą w naszej szkole
W ramach projektu „Nauka dla Ciebie”, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w dniach 6-7 listopada br. naszą szkołę odwiedził Planetobus – mobilne planetarium. Astronomiczne zajęcia odbywały się w grupach ok.30 osobowych i trwały ok 35 min.
Na półokrągłym „suficie” dużego namiotu w kształcie kopuły ,widzowie oglądali pokazy astronomiczne poprowadzone przez edukatorów CNK. Uczestnicy podziwiali gwiazdozbiory, najciekawsze konstelacje, układy planet i innych ciał niebieskich. Pokaz obejrzało około 390 uczniów naszej szkoły z klas: III,VI,VII i VIII oraz grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 i mieszkańców miasta-rodziców z dziećmi .
Największe wrażenie zrobił na uczestnikach pokaz gwiazdozbiorów, planet Układu Słonecznego oraz Drogi Mlecznej.
Z pewnością można stwierdzić, że wizyta Planetobusa znacząco wpłynęła na poszerzenie zainteresowań uczniów astronomią oraz pogłębiła i utrwaliła ich wiedzę o wszechświecie.
Ta fascynująca wirtualna podróż w kosmos zapewne na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.
Joanna Krzyżak
12 listopada 2019r. w SP 1 obchodziliśmy Święto Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji wszyscy uczniowie byli w odświętnych galowych strojach. W wielu gablotkach można było obejrzeć okolicznościowe gazetki, a 8 listopada o 11:11 odśpiewaliśmy 4 zwrotki Hymnu.
Głównym punktem obchodów 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości w naszej społeczności była, uroczysta akademia przygotowana przez uczniów z klasy VIF pod kierownictwem wychowawczyni pani Beaty Rydzewskej. Uczniowie przedstawili w niej polską drogę do wolności, a chór szkolny oraz występy solistów pod opieką pani Katarzyny Trętowskiej stworzyły wzruszający i pełen emocji klimat.
Pięknym dopełnieniem przedstawienia była jesienna scenografia, którą przygotowała i wykonała pani Jolanta Malec.
Beata Rydzewska
5 listopada przypominaliśmy sobie poznane we wczesnym dzieciństwie bajki i baśnie. Gdy byliśmy mali, czytali je nam nasi rodzice, dziadkowie i panie z przedszkola. Dlaczego 5 listopada? Bo jest to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. My czytałyśmy uczniom z klas I-III baśnie, a Samorząd Uczniowski zaproponował społeczności szkolnej, aby w tym dniu w ciekawy sposób zaprezentować ulubionych bajkowych bohaterów. Większość uczniów przebrała się za ulubione postaci. Nie zabrakło, Królewien, Księżniczek, Calineczek, Czerwonych Kapturków, Piratów, Jednorożców. Czytajcie baśnie! Baśnie bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki. Czasem stanowią wzór do naśladowania, a czasem pomagają dzieciom rozpoznać zło.
Uczennice Maja i Julia z VI b z p. K. Brzostek
Sukcesy uczniów w powiatowych konkursach patriotycznych
W ramach projektu „Tydzień dla Polski” odbył się w listopadzie br. cykl imprez, przygotowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostrowi Mazowieckiej: konkurs plastyczny „Moja Ojczyzna”, konkurs recytatorski „A to Polska właśnie…”, festiwal pieśni i piosenki patriotycznej „Jest takie miejsce…”.
10 listopada br. w budynku Starej Elektrowni odbyła się uroczysta gala, wieńcząca projekt, podczas której nagrodzeni zostali laureaci z całego powiatu.
Oto lista zwycięzców - uczniów z naszej szkoły:
· konkurs plastyczny
Wyróżnienia: Julia Strzelczyk kl. IIIC, Helena Świątkowska kl. IIIC, Judyta Laskowska kl. IIID, Szymon Frądczyk kl. IIIA, Mateusz Szwarc kl. IIIB
· konkurs recytatorski:
III miejsce: Julia Krzemień kl. IVB
Wyróżnienie: Krystian Równy kl. IIA
· festiwal pieśni i piosenki patriotycznej :
w kat. kl. I-III - wyróżnienie - Karolina Ugniewska kl. IIB
w kat. kl. IV-VIII - I miejsce-Karolina Dawid kl. VIA
wyróżnienia: Anna Zalewska kl.VA, Dominika Deptuła kl. VIF, Klaudia Pieniążek kl.VA
W tym dniu, w koncercie galowym wystąpiła K. Dawid .Uczennica zaśpiewała utwór „Deszcz ,jesienny deszcz”.
11 listopada br.
na placu przed ostrowskim Dębem
Wolności, podczas oficjalnych uroczystości ,upamiętniających rocznicę odzyskania
przez Polskę niepodległości nasze uczennice -
A. Zalewska i K. Dawid wystąpiły w części artystycznej.
Gratulujemy sukcesów i występów przed ostrowską publicznością!
Joanna Krzyżak
- bezpieczna droga do szkoły
Niedawno nastąpiła zmiana czasu na zimowy, co oznacza, że za oknem szybko zapada zmrok, a dodatkowo jesienno-zimowa aura nie sprzyja dobrej widoczności na drodze. Szczególną ostrożność powinni wykazać nie tylko kierujący, ale też piesi. Rodzice i opiekunowie muszą też zadbać o bezpieczeństwo dzieci, które nie zawsze są świadome zagrożenia. Zadanie to nabiera szczególnego znaczenia w czasie roku szkolnego, kiedy dzieci przemierzają niejednokrotnie samodzielnie ulice, chodniki, często po zmierzchu.
Przypominamy więc zasady, które w tym zakresie obowiązują, i stosujmy je na co dzień:
· 0d 7 roku życia dziecko może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Ważne jednak, aby było do tego dobrze przygotowane przez dorosłych.
· Jeśli pokonuje samo drogę do szkoły, przejdźmy ją wspólnie kilka razy, wskazując miejsca, w których należy szczególnie uważać.
· Objaśniajmy podstawowe zasady bezpieczeństwa, takie jak: poruszanie się chodnikiem, przechodzenie przez jezdnię czy znaczenie sygnalizacji świetlnej.
· Koniecznie też musimy zadbać, by nasza pociecha była dobrze widoczna dla innych uczestników ruchu - to bardzo ważne, zwłaszcza podczas jesienno-zimowej szarówki.
· Jeśli dziecko porusza się w obszarze niezabudowanym po zmierzchu, to odblaski są elementem obowiązkowym - powinny być noszone tak, aby były widoczne w światłach pojazdu, najlepiej zarówno z przodu, jak i z tyłu.
· Dziecko powinno też wiedzieć, że gdy nie ma do dyspozycji chodnika, to należy poruszać się wyłącznie lewą stroną drogi (pobocza, jezdni) i najlepiej "gęsiego".
· Pamiętajmy, że odblaski to dobre rozwiązanie nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych. Dajmy dobry przykład najmłodszym, jesteśmy dla nich autorytetem.
A oto kilka ważnych zasad bezpiecznego poruszania się po drodze naszych rowerzystów:
· Pierwsza podstawowa zasada - Światła! Obowiązują światła: białe pozycyjne lub żółte z przodu oraz czerwone z tyłu roweru (może być migające). Zapalamy je jadąc rowerem o zmierzchu. Za zmierzch uznajemy zachód słońca danego dnia. Dodatkowym wzmocnieniem będą światełka odblaskowe lub kamizelki. Każdy odblask sprawia, że kierowcy innych pojazdów widzą nas już z daleka. Doskonale sprawdzą się też specjalne odblaskowe opaski. Najlepiej gdy opaskę rowerzysta założy na lewą rękę, będzie to pomocne podczas skrętu w lewo, który jest trudniejszy. Oświetlenie jest najważniejsze.
· A co z kaskiem? Nie jestem on obowiązkowy, ale ważne, że przezorny zawsze ubezpieczony. Rowerzyści nie są jedynymi uczestnikami ruchu drogowego. Dlatego nie należy zapominać o kasku. Podczas upadku, poza kolanami i łokciami, na urazy najbardziej narażona jest głowa.
Każdego roku nauczyciele SP 1
przypominają uczniom powyższe zasady. Zostały zrealizowane programy
profilaktyczne podczas których uczniowie otrzymali odblaski i kamizelki
odblaskowe: „B jak bezpieczny, N jak niechroniony”, „Dobrze Cię widzieć”,
„Akademia Bezpiecznego Puchatka”, „Kierowco! Nie polujemy na zebrach!”,
„Ostrowski Lisek” oraz podczas zajęć w ramach wychowania komunikacyjnego.
Systematycznie współpracujemy z ostrowską policją. Z przedstawicielami policji
spotykamy się nawet kilka razy w roku. W dniu 5 listopada 2019 ponownie z
ważnymi radami i ostrzeżeniami przybyli do naszej szkoły i rozmawiali z uczniami
p. Aneta Nicijewska i sierż. Łukasz Kuliś.
Pamiętajmy!
MY DOROŚLI, jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo
i zdrowie naszych dzieci.
Pomóżmy im bezpiecznie
dotrzeć do szkoły i wrócić do domu!
Joanna Krzyżak
Danuta Brzostek
Rozwijamy zainteresowania, poznajemy nasz kraj, historię, obrzędy i tradycje... 21 października, z inicjatywy rodziców, klasa VI b z wychowawcą Katarzyną Brzostek i nauczycielką przyrody Anną Kożuchowską wyjechała na wycieczkę do Ciechanowca.
Celem wyprawy było zwiedzenie Muzeum Rolnictwa im ks. Krzysztofa Kluka, autora pierwszych polskojęzycznych podręczników przyrody, poznanie historii wsi polskiej oraz wspólna zabawa przy ognisku. Wybór celu podróży okazał się strzałem w dziesiątkę. Uczniowie zachwycili się obiektami znajdującymi się na terenie muzeum, z zainteresowaniem wysłuchali historii opowiedzianych przez przewodnika. Spacer po alejkach, wśród zabytkowej drewnianej zabudowy i zieleni, był żywą lekcją historii o tradycjach i życiu naszych przodków. Warto wspomnieć, że na terenie Skansenu znajduje się ponad 40 zabytkowych obiektów z pogranicza Podlasia i Mazowsza: tradycyjne chaty, stodoły, obory, spichlerze, kuźnia, wiatrak, młyn, koźlak, gajówka czy dworek myśliwski.
Po zwiedzeniu muzeum był czas na zabawę na świeżym powietrzu i ognisko. Pogoda w tym dniu była wyjątkowa - przepiękna złota polska jesień. Dlatego w świetnych humorach, z kolekcją pięknych zdjęć uczniowie wrócili do domów.
Klasa VI b z wychowawcą Katarzyną Brzostek
Klasa VIb, przedstawiciele SU wraz z Rodzicami odwiedzili miejsca pamięci... Co roku przed 1 listopada Samorząd Uczniowski oraz chętne klasy odwiedzają groby zmarłych nauczycieli naszej szkoły oraz mogiły żołnierzy i bohaterów, którzy zginęli za wolność ojczyzny. W tym roku zwyczaj ten podtrzymała między innymi klasa VIb, która w środę 30 października udała się na cmentarz.
Uczniowie oraz towarzyszący im rodzice oddali hołd bohaterom naszej wolności. Zapalili znicze pod ścianą pamięci. Uhonorowali także pedagogów, którzy odeszli do wieczności. Pochylili głowy nad ich grobami. Usłyszeli od wychowawcy wiele dobrych słów o ich dorobku i zasługach dla dobra społeczności Jedynki. Ponadto uczniowie odwiedzili miejsca pamięci znajdujące się nieopodal szkoły.
Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o zmarłych zasłużonych dla lokalnej społeczności.
Opiekun SU K. Brzostek, wychowawca VI b
Ministranckie granie na poziomie dekanatu
To już trzecia edycja ministranckich rozgrywek w halową piłkę nożną. Zdaje się, że ta forma rejonizacji zawodów poszczególnych części diecezji i konfrontowania się dzieci i młodzieży ze służby ołtarza, przyjęła się dosyć dobrze i powoli pracuje na swoją małą tradycję. Jej pierwszym etapem są pojedynki na poziomie dekanatu, gdzie w dwóch kategoriach starszych „Orłów” i młodszych „Wróbli”, grają każdy z każdym z ministrantów poszczególnych parafii, jeśli się tylko zgłoszą i zaangażują.
W ostatnią sobotę października dekanat Chrystusa Dobrego Pasterza rywalizował na starym MOSI – rze w Ostrowi Mazowieckiej. Do turnieju zgłosiły się tylko dwie drużyny z młodszej kategorii „Wróbelków”, z Broku i nasza ostrowska, i oni jako pierwsi rywalizowali na hali. Pojedynek był zacięty i żadna z drużyn nie chciała odpuścić, stąd wynik meczu w normalnym czasie brzmiał 0:0. Musiały karne rozstrzygnąć i wyłonić zwycięzcę, mianując automatycznie małych ministrantów do kolejnej rundy rejonowej rozgrywek. Tu lepsi okazali się gospodarze przechylając sukces na swoją korzyść wynikiem 4:2. Kategoria „Orłów” miała trzy drużyny: gospodarze od CHDP, z Broku od św. Andrzeja Apostoła i z Poręby od św. Barbary. Pierwsi mierzyli się ministranci ostrowscy z kolegami z Broku. Mecz był może nieco jednostronny, o czym świadczy ostateczny wynik 11:4 dla naszych, ale brawa należą się też rywalom, bo mozaika wiekowa tych chłopców była dosyć rozległa. Na pewno dobrze rokuje to na przyszłość, a zdobyte doświadczenie w takim miniturnieju będzie procentować, gdy niektórzy z nich dorosną. Przegrany z tej pary, w kolejnym meczu, mierzył sie z sąsiadami zza miedzy, tj. z kolegami z Poręby. Tu rywalizacja była bardziej wyrównana, to i wynik nieco mniejszy. Ostatecznie, po walce, młodzi od św. Barbary, wygrali 3:0. O zwycięstwie w turnieju, decydowała zatem rywalizacja Orłów z CHDP i z Poręby. Każdy z młodych czuł się na hali mocny i chciał udowodnić rywalowi, że jest lepszy. Stąd walka była na całego, o każdą piłkę, o każdy centymetr boiska, o jak największą ilość akcji, i to najlepiej domkniętych golem. Pierwsza połowa wskazywała, że będzie to trudne, by wyłonić wygranego, bo wynik brzmiał 0:0. Po przerwie doszło lekkie zmęczenie i zadyszka, tu większym hartem ducha, pomysłowością i zgraniem wykazali się ministranci z Chrystusa Dobrego Pasterza, i oni ostatecznie wygrali mecz, dekanalny turniej w tej kategorii wiekowej, awansując do dalszych rozgrywek.
Dobrze, że księża zechcieli zabrać ze sobą dzieci i młodzież z parafialnej służby ołtarza, przyjeżdżając do Ostrowi Mazowieckiej, by pograć, by spotkać się, by pobyć razem i mile spędzić sobotni czas. Ważna jest rywalizacja, na pewno dla samych zainteresowanych, ale ważniejsze jest asystowanie dzieciom w ich dorastaniu, w ich zdobywaniu pewnych wzorców zachowań, w ich byciu razem z kolegami, którzy podobnie jak oni służą Bogu w poszczególnych kościołach i dzielnie pomagają księżom w parafiach podczas liturgii. To ważne, że umieją się odnaleźć przy ołtarzu, i taka samo dobrze na boisku.
Ostatnim akcentem turnieju było wręczenie medali i pogratulowanie wszystkim zawodnikom, zwycięstwa i udziału. Każdy mógł się czuć bohaterem, bo przede wszystkim był i chciał powalczyć, a że może czasem nie wszystko wyszło, jakby się chciało, to cóż, to też element życia, z którym młodzi będą się spotykać.
ks. Jan
historyczne pielgrzymowanie śladami religii Podlasia
Pewnym już religijnym zwyczajem i swoistą żywą lekcją historii jest coroczna pielgrzymka autokarowa młodzieży klas ósmych, tj. młodych, przygotowujących się do sakramentu bierzmowania, ze szkolnej jedynki w Ostrowi Mazowieckiej, którzy poznają istniejące tradycje, zwyczaje, historie życia społecznego i religijnego zasymilowanych ludności tatarskich, żyjących niegdyś obok wyznawców Mojżeszowych czy podzielonych braci prawosławnych.
Ponad czterdziesto osobowa grupa pod opieką trzech opiekunów, pani katechetki Marzeny Osieckiej i dwóch księży Marcina i Jana, z miejsca zamieszkania i edukacji wyruszyli we wczesnych godzinach porannych ku Tykocinowi. Po nieco ponad godzinie dotarliśmy do pierwszego punktu zwiedzania, najpierw parafialnej świątyni i potem miejscowej synagogi. W pięknym, odrestaurowanym kościele zatrzymaliśmy się na chwilę dziesiątkowej, różańcowej modlitwy, by oddać na klęczkach Bogu należną chwałę i poprosić Go o opatrznościowe czuwanie nad nami. Nie umknął naszej uwadze sąsiedzki alumnat, który jeszcze niedawno ujmował w kadrach filmowych, reżyser Jacek Bromski, kręcąc w jego wnętrzach i na dziedzińcu, swoje komediowe „U Pana Boga...”.
Stamtąd przeszliśmy do miejsca, gdzie niegdyś kwitło życie religijne i tętniło codzienną zwyczajnością sąsiedztwo ludności Żydowskiej. Dom Talmudyczny stał się pierwszą lekcją historii o dobrych relacjach miejscowej społeczności katolickiej i tej mojżeszowej. Stałe izby pamięci poświęcone synom ziemi tykocińskiej, a więc, Zygmuntowi Glogerowi i Zygmuntowi Bujnowskiemu, zdają się to potwierdzać i podtrzymywać jako żywo. Ze względu na swoje etnograficzne, historyczne, krajoznawcze czy folklorystyczne zainteresowania, Gloger, jako „swojak” z Tykocina, mimo, że mieszkał w pobliskim Jeżewie, zasługuje na upamiętnienie i historyczne uznanie, wyrażone w artefaktach zebranych przez niego i muzealne umieszczenie ich w sali poświęconej jego pamięci. Podobnie i drugi z bliskich synów ziemi tykocińskiej, Zygmunt Bujnowski, przez fakt związania się z nią, bo wszak tu od 1918 roku zamieszkał, gdy jako żołnierz został ciężko ranny w wojnie polsko – bolszewickiej nad Berezyną, zasługuje na uznanie. Jemu też został poświęcona jedna z sal, gdzie na ścianach widnieją jego malarskie obrazy odtwarzające ówczesną, miejscową architekturę, synagogi czy tutejszego kościoła parafialnego, także innych budynków, ale też i pejzaże natury podlaskiej.
Ten dom ma jeszcze jedną ruchomą wystawę, która cyklicznie się zmienia, a która tym razem została poświęcona zagładzie ludności żydowskiej w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Kolaż fotografii twarzy przypomina zwiedzającym, że to nie byli jacyś anonimowi ludzie, nic nie znaczący, i mimo, że żyli w dobrych relacjach z naszymi dziadami, to jednak zginęli, ze względów nadludzkiej ideologii, w pobliskich lasach. Pamięć o nich i ich życiu, wyrażona w zdjęciach czy w zebranych pamiątkach codzienności bycia pośród tykocińskiej ludności, ma wyczulać nas wszystkich na przyszłość, by żaden nazista lub ktokolwiek inny, podnosił rękę na swego brata jak Kain na Abla.
Synagoga, gdzie toczyło się życie religijne wyznaczane rytmem świąt żydowskich, to kolejne zatrzymanie się nad historią miejscowych Żydów. Tu oddawali cześć Bogu Jahwe, według należnego im zwyczaju i według określonego porządku. Przedstawiona historia o Starszych Braci w wierze, a więc opowieści przewodnika o historii niegdysiejszych, miejscowych wyznawców Mojżesza, o ich religii i tradycji, zwyczajach i obyczajach, sposobie modlenia się i gromadzenia się na swe charakterystyczne i doniosłe święta, a także o uposażeniu świątyni i wielu innych detalach z życia dawnej gminy oraz sposobie obecnego, muzealnego korzystania z tego miejscu, bardzo pociągała i zasłuchiwała ich.
Babiniec, jako miejsce niegdyś kulturowego i religijnego odosobnienia żeńskiej części zgromadzeń żydowskich, zbierających się na modlitwę, stał się obecnie w muzealnym wydaniu salą wystawową obrazów artystki – malarki Miry Żelechower – Aleksiun. Głównie przedstawienia współczesne, natchnione jej podróżami do Ziemi Świętej, przykuwają uwagę zwiedzających. W jej obrazach często jest cytowane Pismo Święte, które w określonych jego fragmentach staje się znakiem plastycznym. Malarka w swoich kosmicznych wizjach, w których ogląda z ponadludzkiej perspektywy, krajobrazy codzienności życia naznaczone biblijnymi symbolami czy kabalistycznymi znakami, pokazuje, że zwykłe życie często zostaje wplecione w Uniwersum religijne i przez nie uświęcone.
Kruszyniany to kolejna stacja zatrzymania się, gdzie mogliśmy się wiele dowiedzieć o tatarskich muzułmanach, którzy zasymilowali się z miejscową katolicką ludnością w takim stopniu, że nie wstydzili się potem nazywać Polakami i mieli też swoje określone, historyczne zasługi dla Rzeczpospolitej. Ponad 300 lat temu król Jan III Sobieski wdzięczny im za udział w wojnach, w których walczyli u jego boku, nadał im m.in. ziemie w Kruszynianach na miejsce osiedlenia się. Ich życie miało też swój wymiar religijny, o którym nieliczni już mieszkańcy pamiętają po dzień dzisiejszy, w tzw. bajramach. Te muzułmańskie święta bardzo ożywiają samą miejscowość i sprawiają, że mały meczet staje się niezwykle żywotny.
Dzięki żywiołowym i frapującym opowieściom przewodnika Dżamila o tym miejscu i jego historii, została nam nieco przybliżona kultura, tradycja oraz religia muzułman tatarskich. Ponadto mogliśmy nawiedzić miejscowy cmentarz, który pokazuje odmienność kulturową pochówku, sposobu kładzenia ciał zmarłych, oznaczania grobów i mieszania się elementów nagrobnych żyjących obok siebie wyznawców Allaha, katolików i prawosławnych. Historia zapisywania dat na kamieniach potwierdza, że pierwsi osadnicy przybyli z Litwy w XVII wieku, jako tzw. Lipkowie.
Stąd pojechaliśmy już w drogę powrotną, w kierunku Białegostoku, by nieco odpocząć i posilić się w galerii. No cóż, po tylu wrażeniach religijno – estetycznych, duchowo – kulturowych czy historyczno – pamięciowych, nie mogło zabraknąć coś dla ciała. Posiłki z fast foodów i nacieszenie oczu licznymi galeriowymi wystawami sklepowymi dopełniło całodziennej pielgrzymkowej podróży. Zadowoleni i uśmiechnięci oraz pełni zmysłowych i duchowych doznań, może nieco już zmęczeni, pomodliliśmy się jeszcze na różańcu, by uczcić Matkę Różańcową, Panią październikową.
ks. Jan
Żywotny pomnik św. Jana Pawła II
Jak wygląda pomnik pamięci narodu czy wąskiej grupy społecznej w tym czy innym miejscu, każdy zapewne wie, i nie jeden raz przechodził obok niego z obojętnością czy przelotnym spojrzeniem. Czasem okazjonalnie bardziej doceniony i uczczony świątecznym kwiatkiem czy zniczowym światłem, i nawet ktoś na dłużej się zatrzyma. To tylko jakiś martwy posąg, mniej czy bardziej artystycznie udany, ze spiżu, brązu, stopu metali, kamienia, marmuru czy granitu lub też tandetny odlew, który razi wyglądem, drażniąc delikatną wrażliwość. Czy przy takim pomniku chciałby się zatrzymać na nieco dłuższy moment nasz rodak, wielki z Polaków, święty już Jan Paweł II?
Raczej nie, bo wszak za życia nie był nigdy leniwym pomnikiem, osadzonym w miejscu, by bić mu pokłony i słać zamaszyste gesty poddania, ale żywym człowiekiem, który szukał bliźniego, zwłaszcza Chrystusowego maluczkiego. Stąd pamięć o nim winna być żywa, nie tylko wsteczną historią odtwarzającą jego osiągi i dokonania, ale nauką życia z Bogiem i dla Boga, którą pokazywał i sam pilnie każdego dnia studiował, idąc przez świat i szukając człowieka. Poeta Różewicz wyliczając różne pomniki powiedziałby, że pomnik świętego papieża Polaka ma kształt dymu, który poszedł do nieba. Jednak nie był to tylko dymek ulotny, taki na chwilę łzy i wzruszenia, który pojawił się w historii i wiatrem został nagle rozgoniony, ale on wciąż zostawia ślady w ludzkich sercach rodaków i nie tylko, drzemie siłą w świadomości oddziaływania na kolejne pokolenia, pobudza zmysły dostrzegania i wsłuchiwania się w głos wołającego spod Jerycha czy wreszcie zachęca, by mieć otwartą dłoń dla potrzebującego.
Dobrze, że w Kościele Polskim, pamięć o Janie Pawle II, nie jest tylko pomnikowa, ale też żywa w różnych inicjatywach i przedsięwzięciach na rzecz bliźniego. Kolejną okazją ku temu był już dziewiętnasty Dzień Papieski wyrażony w Dziele Nowego Tysiąclecia, podczas którego w wielu parafiach kwestowano przed świątyniami, by z zebranych środki pieniężnych można było ufundować stypendia dla młodych ludzi chcących się uczyć, ale nie zawsze będących dobrze sytuowanymi materialnie.
Również i nasza wspólnota Chrystusa Dobrego Pasterza odpowiadając na wymowne hasło tegorocznej akcji: „Wstańcie, chodźmy”, włączyła się w zbiórkę stypendialną. Młodzi wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas, działający przy ostrowskiej jedynce i zarazem przy naszej parafii, jak zawsze zwarci i gotowi, chętnie stanęli u drzwi kościoła, by w ten sposób w imieniu stypendystów poprosić wiernych o przysłowiowy grosz czy ewangeliczne dwa pieniążki ubogiej od skarbony. Ostrowscy, pobożni ludzie nigdy nie przejdą obojętnie, a większość ma serce i życzliwą dłoń, zwłaszcza, gdy cel jest tak bardzo jasny i szlachetny. Stąd, i tym razem, kto ile mógł, tyle wrzucił, dzieląc się z potrzebującymi. Wypowiedziane słowo dziękuję czy Bóg zapłać, przystemplowane życzliwym uśmiechem, to najlepsza zapłata ofiarodawcom i największa wdzięczność za ich hojność. Ważne też, że młodzi wolontariusze z SKC uczą się troski i budowania empatii wobec sobie podobnym, bo wszak kto lepiej zrozumie, jeśli nie młody młodego. A przy okazji, był to też chrzest bojowy dla nowego narybku, albowiem kilku nowych kandydatów chętnych do brania udziału akcjach SKC, miało możliwość sprawdzenia się, zwłaszcza po pierwszej porannej mszy świętej, gdzie ich koledzy i koleżanki, zapewne jeszcze smacznie sobie spali.
Do takiej akcji wzywa żywy pomnik św. Jana Pawła II, podpowiada Kościół, że warto, bo jałmużna na rzecz potrzebujących, to kategoria najprzedniejszych dobrych uczynków, które idą za nami do nieba, ale jeszcze bardziej głos serca, że nie przechodzisz obojętnie jak obok znanego ci pomnika. Bo chyba źle by to było, by nasz pomnik pamięci miał tego dnia tylko kształt Rożewiczowskiej łzy. Owszem, wspomnienie tak wielkiego człowieka, na pewno nie jednego rozrzewniło i wycisnęło na policzki spazm, ale to było by za mało. Stąd i nasza wspólnota chciała pamiętać o stypendystach, o których się upomina z wyżyn niebieskich ich wielki orędownik św. Jan Paweł II.
ks. Jan
Koncert Małej Orkiestry Dni Naszych
„Edukacja przez zabawę, uśmiech i muzykę” tak brzmi motto Małej Orkiestry Dni Naszych, która gościła już po raz jedenasty w naszej szkole. Dnia 24 września br. odbył się koncert profilaktyczny, w którym wzięli udział uczniowie klas I-III oraz VI-VIII. Artyści przygotowali dwa bloki tematyczne dostosowane do wieku uczestników. Dla młodszych zagrali koncert pt. „Mała szkoła mądrości małych gości”. Zaprezentowane piosenki oraz pogadanki miały zachęcić dzieci do zdrowego trybu życia oraz codziennej higieny. Został poruszony również bardzo poważny problem dzisiejszych czasów, mianowicie uzależnienia od smartfonów. Muzycy opowiadali dzieciom o innych sposobach spędzania wolnego czasu. Starsza część społeczności naszej szkoły miała przyjemność uczestniczyć w spotkaniu pt. „Mowa nienawiści wśród dzieci i młodzieży”. Jest to jeden z największych problemów współczesności, dlatego temat bardzo zaciekawił każdego uczestnika. Dzięki temu dzieci dowiedziały się, że ważne jest szanowanie drugiego człowieka oraz że każde słowo wypowiedziane do drugiego człowieka może krzywdzić. Artyści podkreślali, że wszystkie formy przemocy: bicie, upokarzanie, przemoc fizyczna i psychiczna są surowo karalnym przestępstwem. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w oferowanych im zabawach. Na pewno na długo zapamiętają poruszaną problematykę.
Katarzyna Nagórka
Dnia 27 września 2019 r. w naszej szkole SP 1 odbyła się próbna ewakuacja. Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. Ewakuacja polega na szybkim i zorganizowanym przemieszczaniu ludności z miejsc, w których przebywanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, do rejonów bezpiecznych. Za przygotowanie planów ewakuacji i jej prowadzenie odpowiedzialny jest Dyrektor placówki oświatowej a osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie ewakuacji jest wyznaczona przez Dyrektora Szkoły osoba odpowiedzialna w tym przypadku była to p. Barbara Jaroszkiewicz i p. Marzena Świedzińska.
Sygnał do ewakuacji dał alarmowy 3 - krotny dzwonek szkolny o godzinie 9:00. Została przeprowadzona ewakuacja uczniów, nauczycieli, pracowników administracyjno – obsługowych i pracowników szkolnej stołówki. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy zachowując środki bezpieczeństwa, szybko i sprawnie opuścili budynek szkoły oznaczony drogami ewakuacyjnymi. Ogólny apel na parkingu za budynkiem MOSiR był potwierdzeniem, że wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły zdążyli się ewakuować w wyznaczonym czasie.
Obie Panie po zebraniu danych od nauczycieli zdały meldunek p. dyrektor E. Subdzie ,po czym p. dyrektor wydała polecenie o powrocie do szkoły. Ewakuowano 462 osoby, które opuściły budynek w czasie 2,35 min. Całkowity czas ewakuacji , łącznie z raportami to 8,5 min. Należy także podkreślić fakt, że uczniowie bez paniki lecz z dużym zdyscyplinowaniem wykonali zadanie próbnej ewakuacji. Wszystko przebiegło więc, jak należy.
Koordynator ds. bezpieczeństwa- Danuta Brzostek
Dnia 25 września 2019 roku w naszej szkole odbyły się zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, przeprowadzone przez profesjonalnych ratowników medycznych z Ostrołęki. W zajęciach wzięli udział uczniowie z klas III i VII.
Na początku uczniowie uważnie wysłuchali jak istotne są pierwsze chwile w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Nauczyli się, jak ocenić stan poszkodowanego oraz jak właściwie przekazać informacje dotyczące nieszczęśliwego zdarzenia służbom ratunkowym. W części praktycznej, pod czujnym okiem ratowników medycznych, każdy uczeń mógł sprawdzić zdobyte informacje podczas ćwiczeń z użyciem fantomów oraz specjalistycznego sprzętu medycznego.
Na koniec spotkania każdy uczeń otrzymał mały upominek w postaci długopisu.
Karolina Królasik-Małyszko
na Międzynarodowym festiwalu piosenki we Włoszech
Międzynarodowy Festiwal „Orfeusz w Italii”, organizowany przez Art Center „Karnolsky” w Lido di Jesolo we Włoszech, to jeden z najbardziej prestiżowych festiwali w Europie. Mogą w nim uczestniczyć jedynie wykonawcy wcześniej nominowani podczas ogólnopolskich lub międzynarodowych festiwali. Karolina Dawid otrzymała ową nominację na Międzynarodowym Festiwalu Radia Jard w Białymstoku od Pana Aleksandra Pałaca-Kawalera Orderu Uśmiechu. W tym roku festiwal trwał od 8 do 14 września 2019r. Oficjalnym gościem rozpoczynającym festiwal była Pani wiceprezydent Bułgarii, przedstawiciele władz włoskich oraz świata kultury i muzyki z całej Europy. Jury składało się z muzyków, kompozytorów i choreografów reprezentujących kraje: Malta, Polska, Ukraina, Bułgaria, Włochy. Karolina jest uczennicą Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie uczęszcza na zajęcia chóru szkolnego SP1 prowadzonego przez Panią Katarzynę Trętowską. Od 5 lat uczy się śpiewu solowego w Szkole Muzycznej I stopnia pod kierunkiem Pani Katarzyny Trętowskiej, a także uczęszcza na zajęcia wokalne do Pana Tomasza Krupy w Punkcie Kultury Trele Morele w Warszawie. Nasza Ostrowianka Karolina Dawid reprezentowała Polskę na festiwalu w grupie wiekowej 11-13 lat śpiewając utwory „It's oh so quiet” oraz „Dwa Serduszka”. W ocenie Międzynarodowego jury Karolina wyśpiewała 1 miejsce. Młoda wokalistka nie spodziewała się że osiągnie aż tak wielki sukces. Sama nominacja była dla niej ogromnym wyróżnieniem. Karolinka chciała zaprezentować się z jak najlepszej strony przed tak dużą publicznością. Oprócz zmagań wokalnych pobyt we Włoszech obfitował w inne atrakcje. Dziewczynka wzięła udział w „Vocal Master Class”, w Święcie Winobrania, Zwiedziła m.in. Padwę i Wenecję. Festiwalowi towarzyszyła przyjazna i miła atmosfera dzięki temu, że wszyscy nawzajem sobie kibicowali.
Zobacz nagrania z występów!
Akcja „Sprzątanie świata 2019”
20 września br. uczniowie klas VI wraz z opiekunami uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata - Polska 2019”, która ma na celu zwiększenie świadomości ekologicznej, głównie wśród dzieci i młodzieży. Temat tegorocznych działań to "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!”. Podejmowane działania na rzecz ochrony naszej Planety uczą nie tylko nie tworzyć niepotrzebnych odpadów, ale również stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami.
Dzięki wielkiemu zaangażowaniu naszych uczniów i ich opiekunów uporządkowane zostały następujące tereny leśne: pomiędzy ulicami Brokowska – 63 Rok, przy ulicy Płk. Witolda Sztarka, Warszawskiej i Iglastej oraz ulicy Pasterskiej za stacją paliw ORLEN.
Po zakończonej akcji wszyscy uczestnicy czuli wiele satysfakcji z wykonanej pracy.
Dziękujemy nauczycielom i uczniom za ich zaangażowanie na rzecz ochrony środowiska!
Joanna Krzyżak
„Kierowco! Nie polujemy na zebrach!!!”
Kampania – Rozpoczęta !
12 września policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Maz. Wraz z uczniami naszej szkoły rozpoczęli kampanię „KIEROWCO! NIE POLUJEMY NA ZEBRACH!!!”, która ma na celu zwrócenie uwagi kierującym, aby zachowali szczególną ostrożność w rejonie przejść dla pieszych.
Policjanci i uczniowie klas V w sympatycznym towarzystwie „Policyjnego Liska”,
oraz z przedstawicielem Straży Miejskiej zainaugurowali kampanię
przy przejściach dla pieszych na ul. 3 Maja.
Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i nierespektowanie znaków drogowych to oprócz przekraczania prędkości główne przyczyny wypadków drogowych.
Wierzymy, że nasza akcja wzbudzi rozsądek u niejednego kierowcy, szczególnie na drogach przy naszej szkole.
Justyna Jakubczyk
Koncepcja budowy nowej „Małej Jedynki”
Dnia 11 września 2019r. w Szkole Podstawowej nr 1 podczas zebrań z rodzicami odbyło się spotkanie konsultacyjne dotyczące wyboru koncepcji budowy szkoły i przedszkola. Burmistrz miasta Jerzy Bauer przedstawił termin realizacji kolejnych etapów, których finalizacja ma nastąpić w 2022 roku najpóźniej w 2023r. oraz poprosił o jak największe zaangażowanie w zgłaszanie propozycji. Każdy głos i sugestia co do rozwiązań pomoże stworzyć obiekt najbardziej funkcjonalny i przyjazny uczniom, nauczycielom i rodzicom. Architekt Adam Radomski przedstawił zebranym szczegóły budowy i rozwiązań technologicznych 3 nagrodzonych projektów.
Danuta Brzostek
W ramach akcji Bezpieczna droga do szkoły dnia 6 września 2019r. odwiedzili najmłodszych uczniów SP 1 policjanci. Funkcjonariusze rozmawiali o bezpiecznym zachowaniu pieszych na drodze, o przechodzeniu przez jezdnię oraz dlaczego należy używać elementów odblaskowych po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, gdy nie ma chodnika. W praktycznej nauce bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię pomagał Ostrowski Lisek który sprawił dzieciom wiele radości.
Apelujemy do kierowców o zachowanie ostrożności podczas jazdy w pobliżu szkół!
Danuta Brzostek
"Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa
z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów"
Kartezjusz
7 września br. uczniowie z Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej uczestniczyli w kolejnej już edycji Narodowego Czytania zainicjowanego przez Prezydenta RP w 2012r. prezentacją fragmentów "Pana Tadeusza" A. Mickiewicza.
W tym roku na Narodowe Czytanie zostało wybranych 8 nowel polskich, czyli: "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" (ze zbioru "Sanatorium pod Klepsydrą") Brunona Schulza, "Orka" Władysława Reymonta, "Rozdzióbią nas kruki, wrony..." Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza i "Sawa (z cyklu "Pamiątki Soplicy") Henryka Rzewuskiego. Spotkanie z bohaterami wyżej wskazanych nowel odbyło się w letnim ogrodzie Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Nasi uczniowie: Wiktor Kukwa, Tomasz Żebrowski oraz Jakub Tułowiecki przeczytali fragmenty "Katarynki" B. Prusa. Chłopcy podczas uroczystości wykazali się wysoką kulturą humanistyczną i niezwykłymi umiejętnościami aktorskimi.
To wspaniałe artystyczne wydarzenie zostało uświetnione spotkaniem z utalentowaną młodziutką poetką Anną Lendzioszek. Zaprezentowała ona kilka utworów, które napisała specjalnie na tę uroczystość. Podzieliła się również wrażeniami, uczuciami, które towarzyszą jej w czasie tworzenia.
Opiekunowie biblioteki SP1
Na wycieczkę do Krakowa i Wieliczki pojechali uczniowie klasy 4a, 5b, 5c,5e, 6c w dniach 13 i 14 czerwca. W te upalne dni prawdziwą ochłodą była kopalnia soli w Wieliczce. Przepiękne i zachwycające miejsce. Niesamowite jest to, że mogliśmy przebywać ponad 100 metrów pod ziemią. Liczyliśmy schody schodząc w głębiny, a wyjazd szybką windą przyprawił nas o zawrót głowy. W Krakowie wprawiły w zachwyt komnaty na Wawelu: jak można było tak pięknie mieszkać i to 500 lat temu? Katedra to prawdziwe cuda artystyczne i historia naszego kraju. Czy dzwon Zygmunta spełnia marzenia? Komu się spełniły a komu nie? Szkoda, że ołtarz Wita Stwosza był w remoncie, ale za to kościół Mariacki to przepiękna budowla. Smok Wawelski nie zawiódł i zionął ogniem na powitanie, a Pani przewodniczka Róża sprawiła, że zasłuchaliśmy się w te legendy i ciekawe opowieści.
Danuta Brzostek
5 czerwca2019 (środa) uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji #RazemSprzątamyOstrów. Akcja organizowana była w związku z obchodami Światowego Dnia Ochrony Środowiska Naturalnego. Za czystość miasta odpowiedzialność w tym dniu wzięli: Miasto Ostrów Mazowiecka, Alpla, Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka, Zakład Gospodarki Komunalnej oraz Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1: Olga Kowalska Zuzia Brejnak, Roksana Ruszkowska, Ola Litwa, Zuzia Kłosińska, Karolina Modzelewska, Gosia Otulak, Natalia Zalewska, Ola Duda, Iza Pudełko, Marysia Kowalska, Kacper Podbielski, Bartek Wierciński, Maciek Świerczyński, Bartek Napiórkowski, Mateusz Iwaniuk, Mateusz Święcki, Kacper Kowalski i Mateusz Jasionek. Uczestnicy zebrali się w tym dniu aby posprzątać fragment lasu przy ulicy Duboisa i Szpitalnej. Pomysłodawcą całej akcji była firma Alpla, w której między innymi produkuję się plastikowe opakowania. Zebrane osoby zostały podzielone na mniejsze zespoły oraz wyposażone w odpowiednie narzędzia, by następnie pod nadzorem leśniczych sprzątać najbardziej zanieczyszczone fragmenty lasu. Nie zabrakło atrakcji w postaci konkursu na Najbardziej osobliwy śmieć. W konkurencji wygrali: Mateusz Święcki, który znalazł czaszkę krowy oraz Ola Duda, która natknęła się na gipsowe ściany oraz dziesiątki wypełnionych przetworami słoików (łącznie zebrała 7 worków słoi z przetworami). Uczniom udało się znaleźć również inne "ciekawe" śmieci takie jak łóżko, wieszak na kurtki do przedpokoju, obudowa od telewizora czy kilkumetrowy gumowy wąż. Zorganizowana akcja miała wymiar ekologiczny, społeczny ale przede wszystkim edukacyjny.