29 DH "Pogodni"
Co można robić w maju w Ostrowi ? Na pewno dobrze się bawić. Trzeba tylko wyjść z domu.
12 maja br. na terenie miasta odbyła się Majowa Gra Miejska przygotowana przez harcerki i harcerzy z 29 Drużyny Harcerskiej „Pogodni” we współpracy z Muzeum Dom Rodziny Pileckich. Gra Miejska przeznaczona była dla uczniów ostrowskich szkół podstawowych i została zrealizowana w związku z realizacją zadań w Programowym Ruchu Odkrywców.
Do Gry zgłosiło się 28 uczniów z kl. 5-7 wraz z opiekunami ze szkół SP1, SP2 i SP4. Przez 2 godziny dzieci wędrowały po Ostrowi odszukując punktów kontrolnych z harcerzami.
Celem Gry było zapoznanie z wybranymi fragmentami życia Marii Ostrowskiej, żony Witolda Pileckiego. Uczestnicy gry musieli na początek pomóc małej Marysi ponazywać kwiaty oraz ułożyć z nich kompozycję i wykonać magiczny eksperyment, aby zaspokoić jej ciekawość świata. Dalej dzieci spotkały dorosłą Marię świeżo po kursie pedagogicznym i pomagały jej w wyborze sukienki do nowej pracy. Na jednym z pozostałych punktów Maria była już narzeczoną Witolda, a uczestnicy gry szukali pogubionych monet przy pomocy wykrywacza metalu. Na zakończenie Gry w Ogródku Jordanowskim czekały na dzieci jeszcze gry i zabawy z dawnych lat.
Majowa Gra Miejska było pretekstem do oderwania dzieci od komputera. Czy warto było wyjść z domu ? Na to pytanie musieliby odpowiedzieć sami uczestnicy gry. My poświęciliśmy trochę czasu i wysiłku przygotowując całe przedsięwzięcie. Uważamy, że warto było zorganizować pierwszą w naszym mieście Grę Miejską dla dzieci w celu pokazania innego sposobu poznawania historii i przybliżenia życia ostrowianki Marii Pileckiej z domu Ostrowskiej.
Dh Grażyna Duda
czyli jak harcerze spędzali ferie w szkole
- Ferie w szkole ?
- Czemu nie!
Budynek Szkoły Podstwowej nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej stał się w 25 stycznia 2018 r. miejscem zajęć historycznych dla harcerek i harcerzy z 29 Drużyny Harcerskiej ”POGODNI”.
Kilkugodzinna zbiórka przeniosła harcerzy w czasie do trzech epok: średniowiecza, czasów zaborów oraz XX w.
29DH „POGODNI” należy od 2009r. do Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich i w każdym roku realizuje zadania które przybliżają harcerzom średniowiecze. W tym roku odbył się turniej i nauka tańców średniowiecznych. Uczestnicy byli zobowiązani przebrać się i zachowywać stosownie do tej epoki. Swoją obecnością zaszczycili zebranych Król Kazimierz i królowa Anna. Ochmistrzyni Zofija powitała zacnych gości chlebem i ostrowskim miodem. Zaś uczestnicy turnieju z animuszem ruszyli do boju czyli rywalizacji w turnieju. Zwycięzcy całego turnieju w nagrodę otrzymali pracę na dworze królewskim.
Drugą częścią zbiórki była gra decyzyjna rozegrana w ciemnościach jak przystało na czas zaborów. Teren szkoły zamienił się w nasze miasto, a harcerze wędrując po nim zdobywali wiedzę historyczną oraz wskazówki, które mogły pomóc wykonać zadanie zniszczenia zbliżającego się pociągu z wojskiem rosyjskim. Gra wymagała myślenia i wybierania tylko niektórych wskazówek i opracowania planu akcji , która pomoże powstańcom styczniowym.
Jako trzecia część odbyła się wieczornica harcerska poświęcona Marii Pileckiej z domu Ostrowskiej. Harcerze zapoznali się z życiorysem p. Marii i próbowali określić jaką była dziewczyną , kobietą. Okazało się, że możemy się od Niej wiele nauczyć m.in. odwagi, poświęcenia i wytrwałości.
Drużynowa Grażyna Duda
100 LAT HARCERSTWA NA ZIEMI OSTROWSKIEJ
W dniach 20-22 października 2017r. w murach naszej szkoły odbył się zlot harcerski.
Zlot był szczególny, bo i okazja szczególna! - 100 LAT HARCERSTWA NA ZIEMI OSTROWSKIEJ.
W szkole gościliśmy ok. 200 harcerzy i zuchów. Nie zabrakło wspólnych gawęd, pląsów i zadań terenowych. W piątkowy wieczór rozpalone zostały Ognie Grunwaldzkie, sobotnie przedpołudnie gra terenowa ulicami miasta, a o 17.00 obchody przeniosły się do hali sportowej przy LO im. M. Kopernika.
Tutaj odbyła się uroczysta gala harcerska, na którą przybyli harcerze z bliska i z daleka (Ghostbusters, Bezdomni, Medeis, Czerwone Berety) a także władze samorządowe i wielu przyjaciół harcerstwa.
Galę poprowadziła dh Zosia Krzyżanowska i dh Bartek Jary (nasi absolwenci). Obecny był Komendant Chorągwi Mazowieckiej ZHP hm. Michał Bagiński oraz Komendant Hufca ZHP Wyszków hm.Katarzyna Szostek-Malinowska ,którzy zaskoczoną phm. Grażynę Dudę (naszą drużynową) odznaczyli Odznaką Chorągwi Mazowieckiej ,nadawaną dla instruktorów szczególnie wyróżniających się w pracy harcerskiej. 29DH „Pogodni”, 1 Ostrowska Gromada Zuchowa „Przyjaciele ze stumilowego lasu” z SP1 oraz 21DH „Plejady” z Komorowa były organizatorami tego zlotu. Przygotowano również wystawę. Pokazano pamiątkowe eksponaty, które na co dzień znajdują się w szkolnej harcówce. Szczególnie starsi harcerze ze wzruszeniem oglądali i wspominali… Gromkich harcerskich braw nie było końca, kto był ten wie…
Sobotnie spotkania, rozmowy i wspomnienia - uświetnił koncert zespołu ”Wszyscy byliśmy harcerzami”. Zlot zakończył się w niedzielne południe, po uroczystej mszy (w trakcie której nie mogło zabraknąć duszpasterza ZHP - księdza Roberta Szulenckiego) oraz po apelu podsumowującym. Drużyny z Wyszkowa, Prostyni, Nieporętu i Komorowa z piosenką harcerską na ustach opuściły mury Szkoły Podstawowej Nr 1,która już nie raz nocowała i z pewnością nie raz zorganizuje kolejne Zloty.
Galeria zdjęć, chociaż niech w części odda wspaniałą atmosferę zlotu.
Beata Sochocka- Lipska
100-lecie harcerstwa na ziemi ostrowskiej 1917-2017
W tym roku ruch harcerski w Ostrowi Mazowieckiej obchodzi 100-lecie swojej działalności. W 1917r. powstała pierwsza drużyna harcerska w Ostrowskim Gimnazjum obecnie Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika. Była to I Ostrowska Drużyna Harcerska im. T. Kościuszki, a funkcję drużynowego pełnił w niej druh Kazimierz Wasilewski. Świadczy o tym kopia legitymacji harcerskiej druha Zdzisława Czapskiego wydana 19 września 1917r.
Organizacji obchodów „100-lecia harcerstwa na ziemi ostrowskiej” podjęła się 29 Drużyna Harcerska „Pogodni” z Ostrowi Maz. oraz 21 Drużyna Harcerska „Plejady” z Komorowa.
17 marca 2017r. odbyła się wieczornica rozpoczynająca obchody 100-lecia. Gościem specjalnym była druhna Krystyna Kolasińska- Dojlido, która opowiedziała zebranym zuchom i harcerzom jak wyglądało harcerstwo jej dzieciństwa.
Druhna Krystyna swoją harcerską przygodę rozpoczęła w 1958 r. obozem w Glinie na który pojechała do swojej siostry. Najwięcej wspomnień zostało w pamięci z lat nauki w szkole średniej w technikum elektrycznym. Dh Krystyna należała do drużyny dziewcząt o specjalności artystycznej.
Wszyscy uczestnicy wieczornicy mogli osobiście dotknąć historii harcerstwa. Druhna Krystyna zaprezentowała nam pamiątkę swojej mamy – ostrowskiej harcerki uczestniczącej w Zlocie Harcerskim w Spale z 1935r oraz nauczyła zebranych starej piosenki „Walczyk dla druhny Ewy”.
W harcerskiej atmosferze szybko upłynął czas wieczornicy.
Wszystkich zainteresowanych historią ostrowskiego harcerstwa zapraszamy do śledzenia wpisów na profilu fb: „100-lecie harcerstwa na ziemi ostrowskiej”, który od lutego br. prowadzą harcerki z 29 DH ”Pogodni” .
Jednocześnie serdecznie zapraszamy do współpracy oraz wzbogacanie naszych informacji o wspomnienia własne oraz rodziców, dziadków, którzy należeli do harcerstwa i przesyłanie informacji, zdjęć prezentujących drużyny zuchowe i harcerskie z terenu całego powiatu ostrowskiego na adres: grapogodni@o2.pl
Czuwaj !
29 DH ”Pogodni”
Ostrów Mazowiecka
14 lutego w murach Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej odbyły się nietypowe zajęcia. Miały one charakter walentynkowo-harcersko-detektywistyczny. Połączone siły zuchów, harcerzy, wędrowników i uczniów brały udział w grze zorganizowanej na terenie szkoły, która prowadzona była przez druhenki w strojach średniowiecznych. Kolejne punkty gry zmuszały uczestników do ruszenia mózgiem i ciałem i wykazać się sprytem oraz zaradnością.
W drugiej części zbiórki odwiedził naszą szkołę Pan Policjant, który wygłosił krótką pogadankę o śladach jakie człowiek zostawia praktycznie w każdej chwili. Wszystkich zebranych bardzo zaciekawił temat odcisków palców i sposób ich pobierania.
Słodki poczęstunek i tańce to trzecia część zbiórki. Walentynki trzeba uczcić!
Drużynowa phm Grażyna Duda
Betlejemskie Światło Pokoju 2016 w Ostrowi Mazowieckiej
Ostatni tydzień przed Bożym Narodzeniem był bardzo pracowity dla 29 Drużyny Harcerskiej „Pogodni”. Uczestniczyliśmy w wielu spotkaniach na których w ramach międzynarodowej akcji przekazywaliśmy Betlejemskie Światło Pokoju.
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r.
W Ostrowi Mazowieckiej Światło zagościło 12 grudnia br. Delegacja 29 Drużyny Harcerskiej „Pogodni” uczestniczyła w uroczystościach przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju w Warszawie. Z Warszawy Światło bezpiecznie zostało przetransportowane pod czujnym okiem drużynowej do Ostrowi. Pierwszym punktem naszej Betlejemskiej sztafety było Starostwo Ostrowskie gdzie na ręce Pana Zbigniewa Kamińskiego przekazaliśmy Światło. Zaraz potem udaliśmy się na Miejski Skwerek Obfitości i tam symbol pokoju przekazaliśmy na ręce Dominiki Potomskiej i Pawła Pecury, aby ten niewielki ogień oświetlał to co w tym roku razem stworzyliśmy.
Razem z 21 Drużyną Harcerską „Plejady” przekazaliśmy Światło mieszkańcom Komorowa. W ramach Betlejemskiej sztafety światło z Betlejem dotarło do uczniów Szkoły Podstawowej nr 1, Gimnazjum Publicznego nr 1, Środowiskowego Domu Samopomocy oraz
mieszkańcom miasta na mszach świętych w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza i w kościele pw. WNMP.
Betlejemskie Światło Pokoju dotarło też do ratusza, gdzie oprócz harcerzy z 29 DH „Pogodni” Światło przekazywały też zuchy z 1 Próbnej Gromady Zuchowej „Przyjaciele ze stumilowego lasu”. Zuchy przygotowały też krótką część artystyczną, która była ich debiutanckim występem przed publicznością.
Akcja Betlejemskiego Światła Pokoju w tym roku nosiło hasło „Odważnie twórzmy pokój”. Przekazując płomień z Betlejem chcieliśmy pokazać, że aby tworzyć pokój, trzeba mieć tylko dobrą wolę, służyć bliźniemu bez względu na to, kim i jaki jest!
Przyboczna K. Kulesza
I Ostrowski Harcerski Zlot „Memoria” za nami
W dniach 28-30 października br. w Szkole Podstawowej nr1 oraz Gimnazjum Publicznym nr1 odbył się I Ostrowski Zlot „Memoria”. Na to wydarzenie przybyli harcerze z Wyszkowa, Prostyni i Komorowa. Na zlocie było 110 osób, a najliczniejszą grupę stanowili Ostrowscy harcerze oraz zuchy.
W piątek, w godzinach wieczornych, gdy wszystkie drużyny przybyły na miejsce noclegu wyruszyliśmy pod pomnik Żołnierzy Wyklętych. Tam odbył się apel upamiętniający wszystkich poległych za wolność naszej Ojczyzny, a już o 21.00 harcerze musieli wykazać się wiedzą, spostrzegawczością i sprytem na Grze Nocnej. Było to nie lada wyzwanie dla starszych harcerzy, ale też niezapomniana przygoda dla harcerzy młodszych. Jednym z zadań było odnalezienie kartek z zaszyfrowaną wiadomością, co nie było takie łatwe pod osłoną nocy, ale wszyscy poradzili sobie z tym, jak i z innymi zadaniami na medal.
Sobotni dzień rozpoczęła pobudka o 7.30, a zaraz po niej, bo o 8.30 rozpoczął się kolejny emocjonujący punkt programu, czyli Wielka Gra Ostrowska. Podczas niej harcerze musieli wykazać się dobrą kondycją i wytrzymałością, ponieważ trasa wynosiła ok. 15km. Takie zadania jak przerzucanie balonów z wodą, czy odnalezienie listu zatopionego w fosie na chwilę zmroziło krew w żyłach i rozgrzało zmarznięte dłonie. Już o 10.00 na terenie szkoły mogliśmy spotkać nasze Ostrowskie zuchy z 1 Próbnej Gromady Zuchowej „Przyjaciele ze Stumilowego Lasu”, a o 13.00 zjedliśmy pyszny obiad i ogrzaliśmy się w murach szkoły, aby godzinę później znów wyruszyć na grę. Łącznie musieliśmy wykonać 10 zadań, a każde nauczyło nas czegoś innego. Na jednych ćwiczyliśmy swoją celność, inne sprawdzały naszą wiedzę, umiejętność pracy w zespole, czy komunikację.
Zuchy realizowały własny program przygotowany przez ich drużynową Karolinę Czarkowską. Podobnie jak harcerze zuchy również uczestniczyły w grze terenowej, ale największą atrakcją był dla dzieci nocleg w szkole.
W godzinach wieczornych, gdy Wielka Gra Ostrowska była już tylko wspomnieniem w szkole zgasły światła. Muzyka jak z czasów wojny przerywana przeraźliwymi krzykami i świeczki na korytarzach mogły nie jednego przestraszyć. Lecz właśnie w takim klimatem rozpoczęło się uroczyste świeczkowisko. Mieliśmy szansę zapoznać się ze wspomnieniami pisanymi przez Żyda. Podążaliśmy za śladami jego krótkich listów, które prowadziły nas przez kolejne szkolne korytarze oświetlone jedynie małymi świeczkami. Listy zaprowadziły nas na dziedziniec, na którym, wśród harcerskich piosenek planowane było zapalenie lampionów i ułożenie napisu „Memoria”, ale niestety silny wiatr uniemożliwił takie zakończenie wieczoru.
Gdy jedni, mieli nadzieję na wygodny i długi sen, inni, wręcz przeciwnie, nadal chcieli się bawić. Po ciszy nocnej, która rozpoczęła się o 24.00, na sali gimnastycznej nadal można było usłyszeć bawiących się harcerzy starszych. Nikt im nie przeszkadzał, ponieważ tam mogli bawić się nawet do rana.
W niedzielny poranek nikt nie mógł spać długo, bowiem o 9.00 wszyscy udaliśmy na mszę świętą do kościoła pw. Chrystusa Dobrego Pasterza. Mieszkańcy Ostrowi mogli usłyszeć w wykonaniu harcerek oprócz piosenek religijnych także Modlitwę Harcerską.
Wracaliśmy do domów zmęczeni, ale uśmiechnięci i z nowymi doświadczeniami.
Organizatorem Zlotu „Memoria” była grupa harcerzy starszych i wędrowników z 29 Drużyny Harcerskiej „Pogodni” pod dowództwem dh Bartosza Jarego.
Tekst napisała
dh Katarzyna Kulesza,
przyboczna 29DH ”Pogodni”
W miniony weekend 21 Drużyna Harcerska „Plejady” z Komorowa oraz 29 Drużyna Harcerska „Pogodni” z Ostrowi Maz. spotkały się na Zlocie pod nazwą „Jesienne Harce”. W mglisty poranek w sobotę 1 października br. 50 harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników wyruszyło z Komorowa i z Ostrowi na ponad 10 km bieg harcerski.
Trasa biegu wiodła przez Podborze, Pałapus do Żochowa. Po drodze harcerze musieli szukać kopert z zadaniami. Zadania były różnorodne: korzystanie z mapy i kompasu, rozszyfrowanie tekstu, ale również nagranie filmiku instruktażowego z udzielania pierwszej pomocy w prostych przypadkach, ułożenie bajki i wykonanie rekwizytów do jej zaprezentowania itp. Piękna pogoda sprzyjała dobrej atmosferze w czasie harcerskiej wędrówki.
Po dotarciu do Żochowa mama jednej z harcerek poczęstowała wszystkich domowym rosołem lub zupą pomidorową - do wyboru. Po krótkim odpoczynku patrole zaprezentowały swoje zadania, a następnie ruszyły na zajęcia w 4 blokach tematycznych: pierwsza pomoc, wizyta w gospodarstwie rolnym, zwiedzanie OSP w Żochowie oraz służba na rzecz środowiska.
Zarówno dla 11-letnich harcerek z Ostrowi jak i harcerzy z Komorowa wizyta w gospodarstwie rolnym była niezwykłym przeżyciem. Po obejrzeniu potężnych maszyn rolniczych zebrani przeszli do obory, gdzie można było zapoznać się z mlecznymi krówkami, naprawdę z bardzo bliska i oczywiście zrobiono tam kilka selfie. Zwijanie węża strażackiego też było nowym wyzwaniem dla harcerzy. Natomiast sprzątanie to zwykła czynność na wszystkich harcerskich zlotach. Tym razem sprzątaliśmy bardzo dokładnie otoczenie remizy strażackiej w Żochowie.
Wieczorem rozpaliliśmy ognisko, aby przy dźwiękach gitary i śpiewie harcerskich piosenek spędzić jesienny wieczór. Dla grupy harcerzy będzie to niezapomniany wieczór, ponieważ złożyli Przyrzeczenie Harcerskie.
Dla wszystkich uczestników Jesiennych Harców było to kolejne fajne spotkanie w harcerskim gronie. Na pewno nie ostatnie, ponieważ drużynowe postanowiły zacieśnić współpracę ostatnich dwóch drużyn z nieistniejącego już od 9 lat Hufca ZHP Ostrów Mazowiecka.
W imieniu uczestników zlotu serdecznie dziękujemy ratownikowi medycznemu z KURSMED panu Sylwestrowi Subda, który charytatywnie uczył nas udzielania pierwszej pomocy. Państwu Danucie i Antoniemu Gutowskim właścicielom gospodarstwa rolnego, dziękujemy za umożliwienie obejrzenia zwierząt i sprzętu rolniczego.
Podziękowania kierujemy również do OSP w Żochowie, a szczególnie do pana Tadeusza Nagórki za pomoc i poświęcony nam czas. Gorąco dziękujemy pani Jadwidze Nagórce za przygotowanie dla nas słodkiego poczęstunku.
Organizatorki Zlotu „Jesienne Harce” druhna pwd. Małgorzata Szyszkowska i druhna Milena Korzeb należą do nielicznego już grona nauczycieli, którzy poświęcają swój wolny czas na pracę z dziećmi i tak jak inni instruktorzy ZHP są w 100% wolontariuszami.
Serdecznie Druhnom dziękuję za przygotowanie zlotu dla naszych drużyn.
Czuwaj!
phm Grażyna Duda
drużynowa 29DH „Pogodni”
Na terenie Ostrowi Mazowieckiej od wielu lat przy Szkole Podstawowej nr 1 prężnie działa 29 Drużyna Harcerska „Pogodni”. Harcerze korzystają z pozytywnego nastawienia Dyrekcji szkoły i wiele swoich zbiórek przeprowadzają w budynku szkoły. Zapraszamy uczniów klas IV-V ze wszystkich ostrowskich podstawówek na zbiórkę naborową 30 września br. Aby spróbować HARCERSTWA należy przyjść w piątek przed Ratusz o godz. 16.00 .
Harcerze z „29” są widoczni w mieście na uroczystościach patriotycznych, ale to tylko mały fragment naszych działań. Jesienią 2015r. w naszych szeregach pojawiły się zuchy czyli dzieci z kl.I-III. Za kilka dni oficjalnie powołana zostanie rozkazem Komendanta Hufca - 1 Ostrowska Gromada Zuchowa prowadzona przez druhnę Karolinę Czarkowską pod opieką pani Beaty Sochockiej-Lipskiej.
W poprzednim roku szkolnym uczestniczyliśmy w ogólnopolskim przedsięwzięciu – w Programowym Ruchu Odkrywców. Informuję, iż w klasyfikacji ogólnej „29” zajęła pierwsze miejsce na 237 drużyn zgłoszonych do realizacji zadań. Już niedługo będziemy się mogli zaprezentować w chustach PRO.
Zapraszamy do śledzenia naszych dokonań na www.facebook/29dhpogodni
Drużynowa phm G. Duda
Ostrowscy harcerze na Grunwaldzie
W dniach 13-19 lipca br. harcerze z 29 GODH „Pogodni”(SP1 i GP1) już po raz piąty wzięli udział w Ogólnopolskim Zlocie Grunwaldzkim. „Pogodni” byli na zlocie jedyną drużyną reprezentującą Hufiec ZHP Wyszków, który obejmuje powiat ostrowski i wyszkowski.
Zlot organizowany był przez Chorągiew Warmińsko-Mazurską ZHP im. Grunwaldu oraz Wspólnotę Drużyn Grunwaldzkich. Członkiem WDG jesteśmy od 2013 r. kiedy to po raz 3 zdobyliśmy Odznakę Grunwaldzką. Dokonaliśmy tego także w tym roku- odznakę otrzymaliśmy z rąk hm. Jakuba Ziętego - komendanta Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej. Do tego niezbędne było pozytywne rozpatrzenie kroniki relacjonującej nasze działania w roku harcerskim 2014/2015.
Zlot rozpoczął się w poniedziałek 13 lipca br. Tradycyjnie był to dzień organizacyjny - rozkładanie namiotów, organizowanie gniazd i służb zlotowych. Dnia następnego odbywały się punkty aktywności- krótkie zajęcia w terenie, na których zdobywa się wiedzę, umiejętności praktyczne. Udział w 15 punktach aktywności był warunkiem zdobycia plakietki zlotu. W tym roku „29” nie uczestniczyła w punktach, ale… współtworzyła je! Byliśmy organizatorami 2 punktów aktywności. Jednym z nich był punkt o nazwie „Kurpiowskie klimaty”. Dotyczył on Puszczy Białej i Kurpi Białych. Punkt prowadził wyw. Bartek Jary z pomocą druhen Ewy, Karoliny i Magdy. Przybyszom przedstawialiśmy położenie regionu, miasta, charakterystykę przyrodniczą, gwarę kurpiowską. Można to było zobaczyć także na wystawie, którą pokazaliśmy na kręconym LipDubie Zlotu Grunwaldzkiego, który ukaże się wkrótce. Natomiast w drugiej części punktu harcerki uczyły wycinania wycinanek kurpiowskich. Uczestnicy opuszczali punkt z pamiątką w postaci wyciętej przez siebie wycinanki, a także uśmiechem na twarzy. Środa była dniem całkowicie poświęconym obchodom 70-lecia Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP. W czwartek drużyna wzięła udział w Wędrówce Pruskiej, której przebycie było potrzebne do zdobycia plakietki. W piątek i sobotę udało nam się zwiedzić pola Grunwaldu , jarmark średniowieczny, osadę rycerzy, a w sobotę obejrzeć inscenizację bitwy. Najważniejszym apelem był ten sobotni na Wzgórzu Pomnikowym na którym otrzymaliśmy Odznakę Grunwaldzką 2015.
Zlot Grunwaldzki 2015 był zakończeniem ubiegłego roku harcerskiego, okazją do
fajnego spędzenia czasu po harcersku. Wszyscy wróciliśmy z niego z „naładowanymi
bateriami” do dalszej pracy. Myślę, że za rok znów zagościmy na Polach
Grunwaldu. Chcielibyśmy podziękować Burmistrzowi Miasta Ostrów Mazowiecka za
sfinansowanie przejazdu naszej grupy, a także udostępnienie materiałów
promocyjnych naszego miasta.
Z
harcerskim pozdrowieniem,
Czuwaj!
wywiadowca Bartek Jary
Sadzenie Dębu Pamięci
10.06.2011 w Szkole Podstawowej nr 1 w Ostrowi Maz. posadzono „Dąb Pamięci” w ramach akcji „Katyń-ocalić od zapomnienia” poświęcony por. Eugeniuszowi Olszewskiemu ur. w 1910 roku, absolwentowi ostrowskiego gimnazjum, służącemu w 71 Pułku Piechoty w Zambrowie, wziętemu do niewoli w okolicach Twierdzy Osowiec i zamordowanemu w Katyniu.
Uroczystość przebiegała w myśl słów Mickiewicza „Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie”. Rozpoczęła ją msza św. w intencji por. Eugeniusza Olszewskiego celebrowana przez ks. kanonika Mirosława Mierzejewskiego.
Aktu sadzenia Dębu w parku miejskim dokonali: Sekretarz Miasta Karol Pękul, Dyrektor Szkoły Danuta Szulęcka i Przewodnicząca Rady Rodziców Mirosława Kutyłowska. Tablicę pamiątkową odsłoniły: bratowa por. E. Olszewskiego Teresa Karpińska-Olszewska i absolwentka „Jedynki” Danuta Janusz. Uczniowie wygłosili „Apel Pamięci” przy wtórze trąbki i werbli, a wartę honorową pełnili harcerze 29 DH „Pogodni”.
Społeczność uczniowska otrzymała w darze nabój z ziemią zebraną przez p. Andrzeja Mierzwińskiego z cmentarzy w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Po uroczystościach oficjalnych nastąpiła część artystyczna. Słowa padające ze sceny i pieśni chóru wywoływały dreszcz emocji i ogromne wzruszenie, szczególnie przy odczytywaniu fragmentów listów z Katynia.
„MY SIĘ ZIMY NIE BOIMY” czyli
kartka z kroniki „Pogodnych”
Śnieg, mróz, a nas harcerski zew pognał do Zambrowa na Harcerski Zlot Wigilijny 2010.
W piątkowe popołudnie wsiadamy do busa. Jeszcze prośba jednej mamy:
- Niech druhna przypilnuje, aby Olka się ciepło ubierała.
- Dobrze .Przypilnuję.
Jedziemy. Szybko wyjeżdżamy z Ostrowi i wpadamy w całkowitą ciemność. Pan kierowca Andrzej bezpiecznie dowozi nas do Zambrowa. Jeszcze cmentarz, druga ulica po prawej i po chwili widzimy budynek Szkoły Podstawowej nr 5 w Zambrowie - nasz dom na 2 dni. Sprawny wyładunek z busa i w progu szkoły serdeczne powitanie harcerzy z 3 Zambrowskiej Drużyny Harcerskiej „Grota” -organizatorów zlotu . Po rejestracji udajemy się do sali 40 i przygotowujemy do apelu początkowego.
-Druhno, a kto melduje na apelu?
-Ty, druhu przyboczny.
- Ale ja nie umiem.
- Umiesz. Umiesz. Powtarzaj: Czuwaj! Druhu oboźny, przyboczny 29 Drużyny Harcerskiej Pogodni z Ostrowi Mazowieckiej melduje reprezentację drużyny na apelu ……..
Po apelu było świeczkowisko przypominające polskie tradycje bożonarodzeniowe . Harcerki z Zambrowa w formie pogadanka i odegranych scenek zaprezentowały nam jak może wyglądać wieczerza wigilijna.
Na zlocie przebywała grupa zuchów i z myślą o nich wieczorem był wyświetlany film. Zuchy skandowały: Gladiator , Gladiator. No i dostały do obejrzenia zielonego gladiatora o imieniu Shrek. Starsi harcerze i instruktorzy wieczór spędzili na integracji. Miło spotkać się i powspominać upalny lipcowy Zlot grunwaldzki oraz deszczowy sierpniowy zlot Jubileuszowy w Krakowie .
Sobota to zajęcia artystyczne , twórcze myślenie czyli tworzenie kart świątecznych, dekoracji oraz bombek z balonów, kleju i włóczki. Następnie zostaliśmy wywiezieni autobusem 10km poza miasto na Kulig. Śnieg, mróz, sanki, ognisko, kiełbaski i gorąca herbata - to wszystko nam zafundował druh komendant zlotu ks. Robert. Było super.
Kulminacyjnym momentem całego zlotu był sobotni wieczór wigilijny. Harcerze z Zambrowa przygotowali wspólnie ze swoimi rodzicami wspaniałą wigilię z tradycyjnymi potrawami, ale najważniejsza była wspaniała harcerska atmosfera pełna serdecznych życzeń.”
Tak kończy się wpis w kronice
29 Drużyny Harcerskiej „Pogodni”, która od 17 lat działa przy Szkole Podstawowej
Nr 1
im. T. Kościuszki w Ostrowi Mazowieckiej.
Jeśli chcecie wesprzeć naszą Drużynę Harcerską zajrzyjcie na jej profil na Facebook'u! Znajdź:
29 DH "Pogodni"
i kliknij Lubię to!
Kliknij na obraz, aby powiększyć!
Ostrowscy Harcerze na Grunwaldzie
W dn.10-15 lipca 2012r. harcerze z 29 Drużyny Harcerskiej „Pogodni” /SP nr 1 w Ostrowi Maz./ uczestniczyli w XLI Ogólnopolskim Zlocie Grunwaldzkim jako jedyni przedstawiciele powiatu ostrowskiego.
Na Zlot Grunwaldzki oprócz harcerzy z całej Polski przybyły delegacje skautów z Litwy, Ukrainy, Białorusi i Czech.
Tegoroczny zlot zorganizowano pod hasłem „Pod wspólnym niebem” i niektóre punkty programu dotyczyły narodowości , które w średniowieczu zamieszkiwały tereny Królestwa Polskiego oraz Księstwa Litewskiego.
Tradycyjnie uczestnicy zlotu aby otrzymać pamiątkową plakietkę musieli uczestniczyć w określonych zajęciach i zebrać naklejki do swoich glejtów. „Pogodni” uczestniczyli m.in. w zajęciach dotyczących Kresów Wschodnich, origami, żonglowania, historii Polski, w tańcach integracyjnych, zajęciach sportowych, prezentacji nowego programu ZHP- Time for partnership oraz 6.godzinnej wyprawie kupieckiej.
Dla naszej drużyny ważnym punktem programu zlotu był Festiwal Regionów. Przywieźliśmy ze sobą różne materiały, aby zaprezentować i promować Puszczę Białą i Kurpie Białe. Burza pomieszała troszeczkę plany organizatorów, ale Festiwal się odbył. Nasza prezentacja składała się z dwóch części: teoretycznej/ o naszym regionie, bartnictwie, miodzie i gwarze kurpiowskiej/ i praktycznej /robienie kwiatów z bibuły, degustacja miodu/. Przebojem naszego stoiska był miód wielokwiatowy -Miód Ostrowski z pasieki ostrowskiego pszczelarza pana Antoniego Białego. W czasie festiwalu rozdawane były materiały promocyjne naszego regionu.
Dla instruktorów uczestniczących w Zlocie Grunwaldzkim ważnym punktem programu był Wielki Sejmik Grunwaldzki. I to właśnie na nim drużynowa 29 DH „Pogodni” dowiedziała się o sukcesie swojej drużyny. Szacowne jury oceniające kroniki z realizacji zadań Odznaki Grunwaldzkiej 2012 wybrało /spośród 123kronik/ jako najlepszą kronikę „Pogodnych”. Jako dowód uznania drużyna otrzymała buławę i zaszczyt noszenia proporca Wspólnoty Grunwaldzkiej na Apelu Grunwaldzkim, który miał miejsce 14 lipca na wzgórzu pod pomnikiem zwycięstwa grunwaldzkiego.
Od wielu lat przed inscenizacją bitwy na Wzgórzu Grunwaldzkim odbywa się apel - oficjalna uroczystość z udziałem wojska i harcerzy, podczas której oddawany jest hołd uczestnikom bitwy z 1410 roku.
W uroczystości brali udział m.in. wiceminister kultury Piotr Żuchowski oraz dowódca wojsk lądowych gen. Marek Tomaszycki. Delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem grunwaldzkim, a proporcowi drużyn zdobywców odznaki grunwaldzkiej otrzymali Odznaki z rąk druhny Naczelnik ZHP hm. Małgorzaty Sienicy.
Również w sobotę wszyscy harcerze i tysiące przybyłych widzów mieli okazję obejrzeć inscenizację bitwy pod Grunwaldem. W tym roku wzięło w niej udział ok. 1,3 tys. rekonstruktorów z Polski, Niemiec, Rosji i Białorusi. Chociaż nad polem bitwy przeszła ulewa, to nie zmieniła ona faktów i po raz kolejny sprzysiężone siły pod dowództwem Władysława Jagiełły pokonały Zakon Krzyżacki.
29 DH „Pogodni” dziękuje za materiały promocyjne o naszym regionie otrzymane z Urzędów: Miasta Ostrów Maz., Gminy Ostrów Maz. oraz Starostwa Ostrowskiego. Szczególne podziękowania kierujemy do Burmistrza i Urzędu Miasta Ostrów Maz. za sfinansowanie kosztów przejazdu naszej grupy .
29 DH „Pogodni”
SP 1 Ostrów Maz.
Z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej 29 DH "Pogodni" wraz z uczniami klas IV Szkoły Podstawowej Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej stworzyła żywą flagę naszej Ojczyzny!
kliknij aby powiększyć
„Miód jest spoko” – twierdzą harcerze z Ostrowskiej Jedynki
13 grudnia 2011 roku w Szkole Podstawowej nr 1 zaroiło się od pszczółek, które opanowały na 2 godziny salę gimnastyczną. Była to odmiana przyjazna dla uczniów i ……
Ale od początku….
Bieżący rok szkolny harcerze z 29 Drużyny Harcerskiej „POGODNI” postanowili poświęcić na realizację zadań z propozycji programowej ZHP pt: „Rok Regionów” .
Jak przybliżyć uczniom Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrowi
Mazowieckiej nasz region czyli KURPIE BIAŁE.?
- Trudne zadanie. Niemożliwe. Po co ? Ludzi nie interesuje historia.- Oto kilka stwierdzeń harcerzy z wrześniowej ,pierwszej zbiórki Rady Drużyny. Jednak pod delikatnym naciskiem druhny drużynowej, która właśnie odkryła swoje kurpiowskie korzenie /A Kurpś jest zawzięty i uparty/ zaczęły się w harcerskich głowach pojawiać pierwsze pomysły zadań.
Każda akcja/zadanie ma składać się z dwóch części. Pierwsza część to zdobywanie wiedzy i umiejętności przez harcerzy, a druga to przekazanie w możliwie ciekawy sposób informacji uczniom naszej szkoły .
- No to od jakiej grupy zaczniemy? Z kim najlepiej przeprowadzać konkursy, spotkania , apele?
-Odpowiedź jest jedna.
-Uczniowie klas czwartych. Są miodzio. Mają świetne pomysły i chęci których niestety już brak wielu starszym uczniom.
Tematem pierwszej naszej akcji był MIÓD, a czas realizacji : X-XII 2011r.
W tym czasie harcerze indywidualnie i w zastępach zdobywali wiedzę na temat przeszłości Puszczy Białej i Kurpi Białych, bartnictwa w Puszczy Białej i zastosowania miodu / art. spożywcze, lecznicze, kosmetyczne /
Przygotowano 2 gazetki szkolne z informacjami o barciach, pszczołach i miodzie z dużą ilością ciekawostek jak również z informacją jak w różnych językach brzmi „miód” i „słodki”.
8 grudnia br. każda klasa czwarta miała oddzielne zajęcia pt: „Miód jest zdrowy”. Uczniowie dowiedzieli się z filmu jak były „dziane” barcie w Puszczy Białej i jak wyglądała praca bartnika. W czasie pogadanki i prezentacji zdjęć dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek z życia pszczół oraz o miodzie, jego rodzajach i zastosowaniu. Wyjaśniony został problem gdzie najlepiej kupować miód i z jaką informacja na etykiecie słoiczka.
Tylko nielicznie uczniowie stwierdzili ,że nie lubią spożywać miodu. Większość uczniów i ich rodziców wie, że miód to zdrowie i że najlepszy jest prosto od pszczelarza. Nasz region ma wspaniały miód.
Podsumowaniem naszego zadania „Miód jest spoko” był przeprowadzony 13 grudnia turniej dla czterech klas czwartych i klasy IIc
Tego dnia zaroiło się w szkole od pszczółek, które opanowały na 2 h salę gimnastyczną. Była to odmiana przyjazna dla uczniów i bardzo pracowita. Poprzedniego dnia pszczółki przygotowały dekorację do turnieju, wystawę zdjęć i wystawkę eksponatów miodowych /m.in. kosmetyki /.
Turniej rozpoczęła prezentacja haseł promujących spożywanie miodu. Klasy były fantastycznie przygotowane. Wielu uczniów przygotowało transparenty, stroje i pompony. W następnych konkurencjach uczniowie wykazywali się wiedzą o życiu pszczół, umiejętnością śpiewu – a właściwie bzyczenia, umiejętnością tańca, układaniem puzzli, sprytem w zbieraniu i przenoszeniu pyłku kwiatowego oraz konsumpcji miodu na czas.
W dekoracji sali gimnastycznej w widocznym miejscu był zawieszony herb naszego miasta, który również zaistniał wraz z mapą Polski w układance puzzli, aby utrwalać w uczniach wiedzę o symbolice herbu i barw naszego miasta oraz genezę nazwy naszego miasta.
Harcerki - pszczółki z klasy 5a – popisały się jeszcze swoimi umiejętnościami aktorskimi w scence „U Królowej Pszczół” oraz w recytacji wierszyków o pracy pszczół. Chór szkolny urozmaicił turniej zaśpiewaniem piosenki „Leci pszczółka leci”, a Urząd Miasta Ostrów Maz. przekazał skromne nagrody dla zwycięzców turnieju.
Pszczółki odleciały do ula czyli harcówki. Uczniowie klas czwartych wrócili na lekcje. Osoby obserwujące cały turniej stwierdziły, że wszystko było OK.
Drużynowa 29 DH „POGODNI”
Grażyna Duda phm
Warsztaty etnograficzne
Uczniowie SP1 7 grudnia uczestniczyli w warsztatach etnograficznych „Kurpiowskie gody” organizowanych przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.
Członkowie koła dziennikarskiego i harcerze z 29 DH „Pogodni” poznali zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem na Kurpiach. Dowiedzieli się, że okres Bożego Narodzenia na Kurpiach nazywa się Godami. Zwyczaj puszczański nakazywał obchodzenie wigilii rano. Później do końca dnia już się nic nie jadło. Izbę ozdabiano wycinankami i bibułą. Na stole oprócz opłatka pojawiały się następujące potrawy: kasza jaglana z makiem, kartofle z kapustą i grzybami, fasola, groch, śledzie czasem ryba. Przy dzieleniu się opłatkiem Kurpie życzyli sobie „abyśwa wsyscy za rok scanślizie docekaly”. Dzieci musiały pocałować rodziców w rękę i powiedzieć: „Bóg wom zapłać”.
Uczniowie dowiedzieli się także kiedy były na Kurpiach tzw. „święte wieczory” i czym się charakteryzowały, jak obchodzono Nowy Rok i święto Trzech Króli oraz poznali wiele innych zwyczajów i obrzędów kurpiowskich.
Następnie pod kierunkiem instruktorek własnoręcznie wykonali ozdoby choinkowe z bibuły. Okazało się, że aby wykonać bibułkowe bombki , trzeba wiele cierpliwości, solidności i dokładności. Jest to praca żmudna, ale najlepiej wychodzi w grupie. Uczniowie przekonali, że ręcznie wykonane ozdoby sprawiają ogromną przyjemność. Wyraz radości gościł na ich twarzach, gdy w końcu udało się poprawnie wykonać zadanie. Ozdoby, które samodzielnie wykonali, były niezwykle piękne. Stwierdzili, że „nie taki diabeł straszny, jak go malują” i każdy może sam zrobić „jeżykowe bombki”.
Każde dziecko zabrało swoją ozdobę do domu. Na koniec oznajmili, że namówią członków swoich rodzin i kolegów na robienie bibułkowych ozdób choinkowych. Przekonali się, że ich przodkowie mieli doskonały sposób na spędzanie długich zimowych wieczorów i to bez telewizora czy komputera. Zdaniem młodych ludzi z „Jedynki” choinka ozdobiona dawnymi kurpiowskimi cackami jest ciekawa i oryginalna.
Warsztaty etnograficzne na długo zostaną w pamięci uczniów. Pozwoliły przybliżyć kulturę i zwyczaje mieszkańców regionu kurpiowskiego, ich „małej ojczyzny”
Koło dziennikarskie przy SP1
Harcerze pomogli Księciu
Bolesławowi Krzywoustemu
W piątek (14.10.11) my - harcerze z 29 DH „Pogodni” udaliśmy się do Płocka, aby wraz z innymi drużynami z całego Mazowsza gościć u księcia Bolesława. Wszystkie drużyny należą do Mazowieckiego przedstawicielstwa Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich. Uczestnicząc w zlocie SCOUTUS CIVITAS - "ZAKAZANE SZYFRY" rozpoczęliśmy kolejny rok harcerskiej pracy i nauki.
Wizyta u księcia Bolesława nie była taka zupełnie zwykła. Goście przybyli, aby przeżyć niezapomniany i pełen średniowiecznych tajemnic zlot w trakcie, którego należało pomóc Księciu Bolesławowi Krzywoustemu w rozwiązaniu zagadki śmierci jego ojca – Władysława Hermana. Na początek uczestniczyliśmy w wieczornej uczcie zapoznawczej. W czasie uczty drużyny przedstawiały regiony z których przybyły. My jako jedyni prezentowaliśmy Puszczę Białą i Kurpie Białe. Zatem złożyliśmy hołd naszemu władcy i obiecaliśmy pomoc. A że Kurpie to uparty lud słowa dotrzymaliśmy. W darze od naszego regionu Książę otrzymał ciastka z miodem.
Rozwiązywanie tajemnicy śmierci Władysława Hermana zajęło nam ponad 5 godzin na sobotnim biegu miejskim po najważniejszych miejscach Płocka. Po wykonaniu wielu zadań i bardzo trudnego szyfru okazało się, że Władysława Hermana umarł śmiercią naturalną – ze starości/miał 59lat –w średniowieczu to bardzo dużo/
Wielkim przeżyciem było dla nas zwiedzanie z przewodnikiem Bazyliki Katedralnej i wejście do kaplicy królewskiej z sarkofagiem Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego/ kaplicę ksiądz proboszcz otworzył specjalnie dla harcerzy/
Kulturalne popołudnie na dworze księcia, wieczór i noc z duchami, wzruszające chwile pożegnalne, to wszystko w atmosferze średniowiecznych tańców i muzyki spowodowało, iż nie chciało nam się wracać do Ostrowi.
Jednak wróciliśmy do domu, do szkoły. Na kieszeni munduru harcerskiego pojawił się kolejny znaczek pamiątkowy. Pojawiła się również myśl „Taki znaczek ma tylko 12 osób w całym powiecie ostrowskim”. Mamy go tylko my – harcerki i harcerze z 29 DH „Pogodni”.
Z RYCERSKIM POZDROWIENIEM
CZUWAJ!
phm Grażyna Duda
drużynowa 29 DH „Pogodni”
SP nr 1 w Ostrowi Maz.
Harcerski start 2011
Harcerki i harcerze z 29 Drużyny Harcerskiej „Pogodni” rok szkolny 2011/12 rozpoczęli już 31.08.11 roku czyli w ostatni dzień wakacji.
Tego dnia delegacja drużyny uczestniczyła w uroczystość 67 rocznicy bitwy pod Pecynką i pełniła warty na ostrowskim cmentarzu przy grobach poległych w czasie drugiej wojny światowej, a delegacje władz miasta i powiatu złożyły kwiaty .
Zlot w Grunwaldzki
W dn.12-17 Lipca 2011r., 29 Drużyna Harcerska „Pogodni” uczestniczyła w 40. Ogólnopolskim Zlocie Grunwaldzkim jako jedyni przedstawiciele powiatu ostrowskiego.
Uczestnicy zlotu byli podzieleni na gniazda czyli regiony. Wszystkie drużyny z Chorągwi Mazowieckiej były skupione w Gniazdo mazowiecko – sandomierskie. W trakcie zlotu każda z drużyn, chcąc zdobyć plakietkę zlotową, mogła sama zaplanować rozwój swoich harcerzy wybierając zajęcia : historia, kultura, rozwój intelektualny i duchowy, sprawność fizyczna oraz wędrówka. Harcerze z 29 Drużyny Harcerskiej „Pogodni” nie nudzili się i zdobyli zlotową plakietkę.
W czasie kilkudniowego pobytu na polach Grunwaldu harcerze z Ostrowi brali udział w wielu przedsięwzięciach : hołd lenny i turniej rycerski, koncerty zespołów „Dom o Zielonych Progach”, „Closterkeller”, zespołów szantowych, ogniobranie i pokazy tańca z ogniem oraz zajęcia warsztatowe z różnych dziedzin.
W sobotę, 16. lipca harcerze ze Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich stawili się na tradycyjnym apelu z okazji Grunwaldzkiego Święta. Pod pomnikiem zwycięstwa grunwaldzkiego stanęło ponad sto drużyn, które w tym roku zdobyły Tytuł i Odznakę Drużyny Grunwaldzkiej .
Wszyscy harcerze i wielu zaproszonych gości miało okazję obejrzeć inscenizację Bitwy pod Grunwaldem.
Dla najmłodszych harcerzy największym przeżyciem była wizyta na terenie zlotu Premiera Donalda Tuska. Pan Premier odwiedzał wszystkie podobozy i bardzo chętnie fotografował się z harcerzami. My też mamy takie zdjęcie.
Reprezentując na zlocie grunwaldzkim Ostrów Mazowiecką mieliśmy wiele razy okazję promować nasze miasto i powiat.
Drużynowa 29 DH „Pogodni”, SP 1 Ostrów Maz.
Zlot w Łomży 2011
Od 4 do 6
marca w Łomży/Drozdowie odbył się XVIII Ogólnopolski Zlot Druha Szarego – Twórcy
pierwowzoru Krzyża Harcerskiego. Imprezie towarzyszyły Warsztaty Naczelników
Poczt Harcerskich ZHP.
Organizatorem Zlotu było Naczelnictwo Poczt Harcerskich
Wydział Specjalności Głównej Kwatery ZHP przy pomocy zaprzyjaźnionych
instruktorów. Patronat nad organizacją tegorocznego Zlotu przyjęło tradycyjnie
Diecezjalne Duszpasterstwo Harcerek i Harcerzy w Łomży i bardzo wiele firm i
instytucji łomżyńskich.
Zlot ten tradycyjnie organizowany był:
• dla uczczenia 131. Urodzin ks. prałata dr hm. Kazimierza Lutosławskiego HR,
vel dh. Szarego;
• w celu poznawania przepięknych zakątków na północno-wschodniej rubieży
Mazowsza - Ziemi Łomżyńskiej;
• integracji wszystkich polskich środowisk harcerskich;
•kontynuowania pięknych i bogatych 98-letnich tradycji Harcerstwa Łomżyńskiego;
• propagowanie turystyki kwalifikowanej.
Uczestniczyło w zlocie 14 drużyn zuchowych, harcerskich i
starszo-harcerskich. Zakwaterowanie w warunkach wysoce turystycznych odbyło się
w gościnnych murach Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży. Uczestników corocznie
czekało spotkanie w gronie niezawodnych przyjaciół, szereg atrakcji,
niezapomnianych przygód i współzawodnictwo drużyn.
29DH „POGODNI” uczestniczyła w zlocie po raz piąty. Tym razem na zlot udała się 7 -osobowa reprezentacja drużyny. Szczęśliwa „siódemka” gdyż zdobyła Puchar ufundowany przez Diecezjalne Duszpasterstwo Harcerek i Harcerzy w Łomży.
Puchar i dyplomy pozostaną w naszej harcówce, ale najważniejsze to nasze wspomnienia, odnowione i nawiązane harcerskie znajomości, wspaniale spędzony czas, przygoda i przyroda.
„MY SIĘ ZIMY NIE BOIMY”
czyli kartka z kroniki „Pogodnych”
„Śnieg, mróz, a nas harcerski zew pognał do Zambrowa na Harcerski Zlot Wigilijny 2010.
W piątkowe popołudnie wsiadamy do busa. Jeszcze prośba jednej mamy:
-Niech druhna przypilnuje, aby Olka się ciepło ubierała.
-Dobrze .Przypilnuję.
Jedziemy. Szybko wyjeżdżamy z Ostrowi i wpadamy w całkowitą ciemność. Pan kierowca Andrzej bezpiecznie dowozi nas do Zambrowa. Jeszcze cmentarz, druga ulica po prawej i po chwili widzimy budynek Szkoły Podstawowej nr 5 w Zambrowie - nasz dom na 2 dni. Sprawny wyładunek z busa i w progu szkoły serdeczne powitanie harcerzy z 3 Zambrowskiej Drużyny Harcerskiej „Grota” -organizatorów zlotu . Po rejestracji udajemy się do sali 40 i przygotowujemy do apelu początkowego.
- Druhno, a kto melduje na apelu?
- Ty, druhu przyboczny.
- Ale ja nie umiem.
- Umiesz. Umiesz. Powtarzaj: Czuwaj! Druhu oboźny, przyboczny 29 Drużyny Harcerskiej Pogodni z Ostrowi Mazowieckiej melduje reprezentację drużyny na apelu.
Po apelu było świeczkowisko przypominające polskie tradycje bożonarodzeniowe . Harcerki z Zambrowa w formie pogadanka i odegranych scenek zaprezentowały nam jak może wyglądać wieczerza wigilijna.
Na zlocie przebywała grupa zuchów i z myślą o nich wieczorem był wyświetlany film. Zuchy skandowały: Gladiator , Gladiator. No i dostały do obejrzenia zielonego gladiatora o imieniu Shrek. Starsi harcerze i instruktorzy wieczór spędzili na integracji. Miło spotkać się i powspominać upalny lipcowy Zlot grunwaldzki oraz deszczowy sierpniowy zlot Jubileuszowy w Krakowie .
Sobota to zajęcia artystyczne , twórcze myślenie czyli tworzenie kart świątecznych, dekoracji oraz bombek z balonów, kleju i włóczki. Następnie zostaliśmy wywiezieni autobusem 10km poza miasto na Kulig. Śnieg, mróz, sanki, ognisko, kiełbaski i gorąca herbata - to wszystko nam zafundował druh komendant zlotu ks. Robert. Było super.
Kulminacyjnym momentem całego zlotu był sobotni wieczór wigilijny. Harcerze z Zambrowa przygotowali wspólnie ze swoimi rodzicami wspaniałą wigilię z tradycyjnymi potrawami, ale najważniejsza była wspaniała harcerska atmosfera pełna serdecznych życzeń.”
Tak kończy się wpis w kronice 29 Drużyny Harcerskiej „Pogodni”, która od 17 lat działa przy Szkole Podstawowej Nr 1 im. T. Kościuszki w Ostrowi Mazowieckiej.
„Pogodni” na Zlocie Stulecia ZHP w Krakowie
W dniu 24 sierpnia 2010 r. harcerki i harcerze z 29 Drużyny Harcerskiej „POGODNI” /Szkoła Podstawowa nr 1 w Ostrowi Maz./ powrócili z Jubileuszowego Zlotu na Stulecie Harcerstwa, który odbył się w dniach 16-24 sierpnia 2010 na Błoniach w Krakowie. Łącznie z instruktorem była to grupa 15 osobowa. Na zlocie „Pogodni” działali w ramach VI Drużyny Zlotowej w ramach Gniazda Mazowieckiego.
Najważniejszymi uroczystościami Zlotu było: Inauguracyjny Apel, na który przybył premier Donald Tusk, Dzień Harcerski na Rynku w Krakowie, czyli prezentacja swojego środowiska oraz uroczysta Msza Święta na Wawelu odprawiana przez abp. Stanisława Dziwisza, w której uczestniczył Prezydent Bronisław Komorowski z żoną oraz zaproszeni goście, m.in. prof. Marek Belka – prezes NBP. Po mszy św. Prezydent wręczył zasłużonym instruktorom harcerskim najwyższe odznaczenia państwowe – krzyże komandorskie, oficerskie i kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski. Natomiast Prezes NBP – Marek Belka wręczył przedstawicielom różnych pokoleń harcerskich monety 10 zł i 2 zł, które zostały wydane specjalnie z okazji stulecia harcerstwa w Polsce.
Prezydent Polski oraz Premier rządu wraz z zaproszonymi gośćmi po oficjalnych uroczystościach odwiedzili miasteczko zlotowe na Błoniach Krakowskich. Spotkali się z harcerzami i instruktorami na nieoficjalnych spotkaniach, podczas których podkreślali znaczenie harcerstwa w tworzeniu codziennej rzeczywistości i kształtowaniu postaw patriotycznych młodzieży.
Pobyt na Zlocie w Krakowie to nie tylko oficjalne uroczystości, ale przede wszystkim zajęcia programowe realizowane w sześciu blokach programowych. 29 Drużyna Harcerska „POGODNI” uczestniczyła w 5 zajęciach /medycznych , sportowych/ oraz w zwiedzaniu Krakowa z przewodnikiem /Wawel, Stare Miasto/. Dzięki darmowym tramwajom samodzielnie zwiedziliśmy trochę dalsze rejony miasta / np. Kopiec Kościuszki/.
Jednostka Wojskowa 6 Brygada Desantowo – Szturmowa im. gen. bryg. S.F. Sosabowskiego zafundowała nam niesamowite przeżycia w czasie inscenizacji desantu wojskowego na Błoniach Krakowskich /spadochroniarze, samochody, ostrzał, zadymiacze/
Codziennie uczestniczyliśmy w wieczornych koncertach , które odbywały się na dwóch scenach. Uczestniczyliśmy w koncertach m.in. zespołów „Wołosatki”, EKT Gdynia, „Bez Jacka”, „Akurat” oraz Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego .
Mieszkańcy Krakowa byli do nas raczej życzliwie nastawieni i z zaciekawieniem obserwowali co się dzieje na Błoniach w środku miasta.
Wyjazd 29 Drużyny Harcerskiej „POGODNI” możliwy był dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Ostrów Mazowiecka, za co serdecznie dziękujemy.